Gaziantep üveze teslim oldu!

Gaziantep üveze teslim oldu!

Havaların mevsim normallerinin üzerinden sıcak gitmesi ve ilaçlamanın zamanında yapılmaması Gaziantep'te birçok semtin sinek ve haşerelerle baş başa bıraktı. Çöplerin dışarı atılmasının da tetiklediği sinek ve haşerelerden en çok çocuklar etkilendi. Gece yatmakta güçlük çektiğini söyleyen çok sayıda vatandaşlar, bu duruma çare bulunmasını istedi.

Çakmak Mahallesi Nizip Caddesi'nde bulunan esnaf Mehmet Durmaz, sinek sorununun ciddi boyutlara ulaştığını söyledi. Durmaz, “Bu sokakta ilaçlama olmuyor. İlaçlamanın sabah yapılması gerek ama görmüyoruz. İşyerleri sinek kaynıyor. Sinek ısırıkları rahatsız edici boyuta ulaştı” dedi. Sineklerden rahatsız olan diğer bir esnaf Ahmet Güçlü ise "Sinekten geçilmiyor. Bu durumdan müzdaribiz. Dışarıda acayip bir koku var. Sanayi bölgesi olduğu için buralar önemsenmiyor. Sinekler rahatsız ediyor. Çalışanlarımdan üç kişi sinek ısırıkları yüzünden hastaneye gitti” diye konuştu.

PENCERELERİ AÇAMIYORUZ

Mahallelerinde düzenli ilaçlama yapılmadığı için rahatsız olan esnaf Zeki Gürsel, durumdan şikayet ederek, “Bu mahallede elli yıldır oturuyorum. Böcekten geçilmiyor, sivrisinikler heryerde cirit atıyor. Evimize yakın Tutlukuyu diye bir yer var. Belediye bütün parklarını, bahçelerini bu sularla suluyor. Gecede 20.30 kamyon su alınıyor. Etraf su birikintisine kesiyor bu birikintilerde sivri sinekler için yuva oluyor. Gece kamyon ve sinekler yüzünden yatamıyoruz.  Her yerimiz yara bere halinde. Gece kolanya şişesini yanımıza koyup yatıyoruz pencereyi sinekten haşereden dolayı açamıyoruz. Eskiden ilaçlama düzenli bir şekilde yapılırken şimdi nadir bir şekilde yapılıyor” diye konuştu.

FARE VE CARDIN EVLERE KADAR GİRİYOR

Mahallede ciddi bir sinek ve böcek  sorunu olduğunu söyleyen Akten Temiz, “Yakınımızda bulunan sanayi kuruluşları ve petrolden sivrisinek, fare, cardın geliyor. Evlerimize kadar giriyor bu yaratıklar. Akşam 20.00 - 21.00  gibi ana caddeleri ilaçlama yapılıp gidiyorlar. Ama ara caddelere uğramıyorlar. Halk olarak mahalleli olarak bu durumdan şikayetçiyiz. Belediye ekiplerimizden ricamız bu soruna eğilsinler” dedi.  Yaprak Mahallesi muhtarı Cesur Kıvanç ise ilaçlamaların düzenli olarak yapıldığını söyleyerek, "Haftada iki defa ilaçlama ekibi geceleri geliyor, gündüz ihtiyacımız olduğunda arayıp ilaçlama ekibini çağırıyoruz. Gece ara sokaklara belediyenin arabasına binerek bizzat ben başında durarak ilaçlamayı yaptırıyorum. Her istediğimizde ekip geliyor. Vatandaş muhtara tam olarak bildirmediği için bu sorun yaşanıyor. Belediyemiz bu konuda gerçekten çok hassas ve özenli. Sadece rüzgarlı günlerde ilaçlamadılar beni arar ve ilaçlama yapılamayacağını bildirir. Sineklerin önlenme sezonu Ocak, Şubat aylarıdır  ilk üreme zamanında kesemezsek orayı tespit edemezsek bunu önleyemezse,  bu da böceklerin ve sineklerin üremesine neden olur. Mahallemizin vatandaşları da çok duyarlı değil. Çöplerini ulu orta  atıyorlar. Bu da sineğe ve haşerelere neden oluyor” dedi.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
23.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin