Gaziantep YMM Odası Başkanı Ali İhsan Kaya’dan mükelleflere uyarı

Gaziantep YMM Odası Başkanı Ali İhsan Kaya’dan mükelleflere  uyarı

Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya; Mükelleflere, "6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun" kapsamında borçlarını yapılandıran ancak Kanun koşullarının yerine getirilmediklerinden, ihlal durumuna düşen mükelleflere yönelik uyarılarda bulundu.

 Kaya,  2016 yılında yürürlüğe giren Yapılandırma Kanununa başvurup da ihlal durumuna düşen  mükellefler için yeni bir düzenleme yapıldığını;Kanun hükümlerinden yararlanan ve yapılandırılan tutarların   peşin veya ilk taksit ödeme sürelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona erdiğini, ancak bazı mükelleflerimizin, 2016 Kasım ayında ödemelerini yapmamaları nedeniyle Kanundan yararlanma haklarını kaybettiğini belirterek, 6736 Sayılı Kanuna eklenen geçici bir madde ile yapılandırma hakkını kaybeden bu mükelleflere son bir şans daha verildiğini ifade etti.

MÜKELLEFLERE İKİNCİ ŞANSIN SON GÜNÜ 31 MAYIS

Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya: “Yapılandırması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını, geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyerek, Kanundan yeniden yararlanma imkânına kavuşacaklardır.  Diğer taraftan,  6736 sayılı Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin  ödeme süreleri dörder ay uzatılmış, buna göre, 2017/Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler 2017/Mayıs ayında, 2017/Şubat ayında ödenecek taksitler 2017/Haziran ayında ödenecektir. Diğer taksitler de aynı şekilde ödeme sürelerinin son günlerinden itibaren dörder ay uzamış bulunmaktadır. 6736 sayılı Kanunun getirdiği önemli şartlardan bir diğeri ise taksit ödeme süresince tahakkuk eden vergilerin gününde ödenmesidir. Yapılan düzenleme ile cari dönem ödeme şartını ihlal eden mükelleflere de hak verilmiş ve bu mükellefler cari dönem yükümlülüklerini Mayıs 2017 sonuna kadar yerine getirerek ya da çok zor durumda olmaları nedeniyle bu yükümlülüklerini yerine getiremediklerini tecil başvuruları ile belirterek Kanundan yararlanmaya devam edeceklerdir” dedi.

Kaya, 6736 sayılı Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanmaya devam edilebilmesi için 2017/Mayıs ayında yapılması gereken ödemelerin, büyük önem vurgulayarak; “6736 sayılı Kanundan yararlanabilmek için getirilmiş olan önemli şartlardan bir diğeri de  ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin, peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve takdirde 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir. Kanun kapsamında ilk taksitlerini 2016/Kasım ayında ödeyen mükelleflerimiz de ikinci taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapabileceklerdir.” dedi.

YAPILANDIRMA HAKLARINI KAYBETMESİNLER

Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya, ödemelerin zamanında yapılması gerektiğine dikkat çekerek, ilk taksitlerini süresinde ödemeyen mükelleflerimiz ise ilk taksitle birlikte ikinci taksitlerini 2017/Mayıs ayında ödemedikleri takdirde Kanundan yararlanma hakkını kaybedeceklerini özellikle vurguladı ve birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı Kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu son şansın kaçırılmaması gerektiğini ifade etti.

YENİ  YAPILANDIRMA İLE İLGİSİ YOK

Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya, “TBMM.de kabul edilen 7020 sayılı  yeni yapılandırma kanununun, 31.Mayıs.2017’ye kadar ödenecek 6736 sayılı Yapılandırma ile ilgisi olmadığını belirterek 2016 yılında 4 ay ertelenen Yapılandırma taksitlerinin en geç 31 Mayısa kadar ödenmesi gerektiğini” beyan etti.

EKONOMİ
Haber Merkezi
25.05.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin