“Gaziantep’in adını dünyaya duyuruyoruz”

“Gaziantep’in adını dünyaya duyuruyoruz”

Gaziantep Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık, meslekte kadın istihdamı konusunda yıllar önce attıkları adımların bugün meyvelerinin yendiğine dikkat çekti. Bakırcılık mesleğinde gördükleri kursların ardından mesleğe kazandırılan kadınların bugün önemli noktalara geldiklerini dile getirdi.

BAKIRCILIK İNSAN TARİHİ KADAR ESKİ BİR MESLEK

Bakırcılığın insanlık tarihi kadar eski bir meslek dalı olduğuna dikkat çeken Açık, “Bizim mesleğimizde bayan bakırcı yoktu. 2009'dan sonra istedik ki, bu mesleği bayanlara da öğretelim. Çünkü bakırcılık 5-6 farklı çalışma ile meydana geldiği için bayanları nakış bölümünde yetiştiriyoruz. Bayanların bu sektöre girmesi hem bayanlar için hem de tarihi mesleklerimiz için faydalı oluyor” şeklinde konuştu. Gelişen teknolojiyle birlikte kaybolmaya yüz tutan bakırcılık mesleği yeniden canlanıyor. Bir zamanlar bakırcılığı ile meşhur Gaziantep'te bu mesleği canlandırmak için harekete geçen bakırcı ustaları, tanıtım faaliyetleri ve hazırlanan projelerle geleceğin ustalarını yetiştirmeye devam ediyor. Gaziantep'te unutulmaya yüz tutmuş olan bakırcılık sanatının yeniden hayat bulduğunu söyleyen Açık, yeni girişimler ile bakır işlemeciliğini gün yüzüne çıkardıklarını ve Gaziantep'in yeniden bakırcılık mesleği ile öne çıkan bir şehir olacağını belirtti.

“ŞİMDİ DÜNYA BAKIRCILIĞI KONUŞUYOR”

Gaziantep Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık, “Tabi bu anlamda bakırcılığın unutulmaması için diğer kurumlar ile el ele verdik. Bu tür değerlerimiz bir ekip çalışmasıdır. Eğer ekip olarak değerlerimize sahip çıkarsak bu tür mesleklerimiz unutulmamakla beraber daha da canlanacaktır. Şimdi dünya bakırcılığı konuşuyor. Gaziantep şu an bakırcılık ile öne çıkıyor” dedi. Açık konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Bakırcılığın tekrar yeniden hayata geçirilmesi ile gerek Gaziantep'te, gerekse bölge halkının ekonomisine büyük katkı sağlaması ve bu sanatın gelecek nesillere aktarılmasını da hedefliyoruz. Yok, olmaya başlayan mesleğimizi yeniden canlandırmak için yıllar öncesinde harekete geçtik. Sanat eseri ürünlerimizi turistik amaçlı değerlendirmeye başladık ve bunun için de tanıtım çalışmalarına ağırlık verdik.”

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
7.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin