91 GÖREVLİYE VİRÜS BULAŞTI

Gaziantep’te koronavirüse tedavisi görev 56 hasta iyileşerek taburcu oldu. Fakat diğer tarafından koronavirüsle mücadele eden 91 görevli ise ölümcül virüse yakalandı.
91 GÖREVLİYE VİRÜS BULAŞTI

Gaziantep'te şu ana kadar 91 görevliye koronavirüs tanısı konulduğu belirlendi. Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada iyileşen hasta sayısının 56 olduğunu, oranının ise yüzde 50 inin üzerine çıktığını belirtti.

BİR GÜNDE İYİLEŞEN HASTA SAYISI 56

Gaziantep Valisi Davut Gül sosyal medyadan yaptığı açıklamada, 91 görevliye korona virüs teşhisi konulduğunu belirtti. Kentte 1 günde iyileşen hasta sayısının ise 56 olduğunu belirten Gül paylaşımında, "Bugün İyileşen hasta sayımız 56 olarak 50’nin üzerine çıkmış oldu. Arkadaşlarımız bu mücadeleyi verirken kendileri de bedel ödüyorlar; şimdiye kadar 91 görevliye coronavirüs teşhisi konuldu. Sizler kurallara uyarak sadece kendinizin değil başkalarının da hayatını kurtarıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

“SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDECEĞİZ”
“VAKA SAYISININ ÖNEMİ YOK 1 VAKA BİLE TEHLİKELİ”

“Vaka sayılarına çok takılmayalım, bu oranlar Sağlık Bakanımız tarafından açıklanıyor. Vaka sayısı 1 dahi olsa önemlidir. Vakalara baktığımız da 1 kişinin 20 kişiye bulaştırdığı ortamda vaka sayısının kaç olduğu önemli değil. Türkiye’de düşüş varken Gaziantep’te vaka sayısında artış var. Herkes bir adım geriye çekilecek, mecbur olmadıkça çıkmayacak, maske kullanımına ve sosyal mesafeye dikkat edecek. İnsanlar sokağa çıkmıyor ancak, akrabaları ve dostları ile kalabalık ortamlarda bir araya geliyorlar. Bunun ne yeri ne de zamanı” şeklinde konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal mesafenin önemine dikkat çekti. Vali Gül açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
“Koronavirüs Salgınına yakalanan hastalara baktığımızda herkesin en yakınında bulunan kişiye bulaştırdığını görüyoruz. Daha duyarlı olmamız gerekiyor. “Sağlık Bakanımız hem sosyal medyada hem de gerçekleştirdiği basın toplantılarında vatandaşlara yönelik uyarılarda bulunuyor. Normalleşmeden kastımız, kontrollü bir yaşam. Hiçbir şey normalleşmeyecek. Normalleşme sürecinde 4 ana başlığımız var. Sosyal mesafeyi muhafaza edeceğiz, dışarıya çıkmayacağız, maske kullanacağız ve kişisel hijyene dikkat edeceğiz. Normalleşme dediğimiz şey, kol kola gezdiğimiz, düğünlerde halay çektiğimiz, binlerce insanın sokaklarda gezdiği bir süreç değildir. Aşı bulunana kadar bu hastalıkla başka türlü mücadele etme şansımız yok. Gaziantep’in en önemli sıkıntısı, sosyal mesafenin muhafaza edilmemesidir.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
18.05.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin