Gaziantep’te yakacağı biten vatandaşlar torba torba kömür alıyor

Gaziantep’te yakacağı biten vatandaşlar torba torba kömür alıyor

Gaziantep’te yakacağı tükenen vatandaşlar çareyi mahalle aralarında gelişi güzel satılan torba kömüre diktiler. Nisan ayının sonuna doğru yaklaşırken ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlar torbası 20 liraya satılan torba kömürü satın alıyorlar. Mahalle aralarında satışı yasak olmasına rağmen vatandaşların kışı rahat geçirebilmesi için göz yumulduğu açıklandı.

TONU 900 LİRADAN SATILIYOR

Şubat ayı sonu itibariyle kömürün tonu 1100 liradan satılıyor. Havaların yağışlı ve soğuk geçmemesinden kaynaklı yakacağı tükenen bazı vatandaşlar ekonomik durumları da göz önünde bulundurarak mahalle aralarında satılan torba kömürden satın almaya başladılar. Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, mahalle aralarında torbada tek tek satılan kömür satışının yasak olmasına karşın vatandaşların alım gücünün olmaması nedeniyle göz yumulduğunu dile getirdi. Kömürün ton fiyatının şu an 1000 lira civarında olduğunu anlatan Keklik, “Sezonu kapattık diyebiliriz. Sezonda zaten vatandaşın alım gücü çok azdı. Şimdi vatandaşın yakacağı bitince mecburen sokak aralarında tek tek torba halinde satılan kömürü almak zorunda kalıyorlar” dedi. 

“VATANDAŞIN ALIM GÜZÜ AZALDI”

Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl fiyatların yüksekliğinden dolayı vatandaşın kömüre olan talebinin azaldığını belirten satıcılar, “Doğalgazı olmayan evlerimiz mecburen kömür ve ya odun yakmak zorunda kalıyorlar. Bu sene de fiyatlar oldukça yüksek. Geçen sene 900 liradan sattığımız kömür, bu sene 1100 liradan satılıyor. Hal böyle olunca vatandaşta kömür alamıyor. Oduna daha çok yöneliyor. Geçen yıla oranla arada 150-200 lira fark var. Durumu iyi olmayan vatandaşlarımız için bu çok büyük para. O yüzden herkesin alım gücü yok. Talep azalınca bizlerde olumsuz etkileniyoruz. Fiyatlar zaten dolara bağlı olarak değişim gösteriyor. Dolar yüksek olunca ister istemez fiyatlarda yükseliyor. Kömür dolar üzerinden alındığı için bu yıl vatandaş dertli fiyatlardan dolayı. Bunların yanı sıra yazın alınan kömür ile kışın alınan kömür fiyatı arasında da farklılar var. Mevsiminde alınan kömür her zaman daha pahalıdır. Bu sene kömürün tonunu 900 Liradan satıyoruz. Talep azaldı. Ekonomik güç olmayınca alımda olmuyor malum. Fiyatlar bizi de alıcıyı da kötü etkiledi. Allah yardımcımız olsun ne diyelim” şeklinde görüş belirttiler.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
16.04.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin