GAZİANTEP’TE “YATAY MİMARİ” SÖZÜNE UYACAKLAR MI?

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Gaziantep’te merkezi ilçelerle birlikte Büyükşehir Belediyesini kazanan Cumhur İttifakı bileşenlerinin yeni dönemde “imar” konusunda atacağı adımlar merak ediliyor.
GAZİANTEP’TE “YATAY MİMARİ” SÖZÜNE UYACAKLAR MI?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, uzun süre üzerinde çalışılan yerel yönetimler manifestosunu 31 Mart yerel seçimleri öncesinde açıklamıştı. “Gönül Belediyeciliği” üzerine kurulu olan manifestodan en önemli madde ise kentlerde dikey değil yatay mimarileşmeydi. Seçimlerin ardından Gaziantep Büyükşehir başta olmak üzere merkez ilçe belediyelerini kazanan Ak Partili belediye başkanlarının bu talimata uyup uymayacakları merak konusu oldu.

BELEDİYE MECLİSLERİNİN ANA GÜNDEMİ YİNE İMAR PLANLARI MI OLACAK?

Seçimlerin ardından Gazianteplilerin belediye meclisleri için en çok merak ettiği konuların başında imar planları geliyor. Geçmiş dönemlerde yoğun şekilde belediye meclislerinde görmeye alıştığımız imar plan tadilatları ve yüksek yoğunluklu plan tadilatları yeni dönemde olacak mı bilinmiyor ama Başkan Recep Tayyip Erdoğan bu konuya ilgili seçilen belediye başkanlarına kesin talimatı bulunuyor. “Yeni dönemdeki şehircilik vizyonumuzun merkezinde yer alacaktır. Gönüllerimize hitap eden mekânlar bütünü olan şehirlerimizi, toprakla daha çok buluşan, mahalle kültürünü yaşatan, komşuluk ilişkilerini canlı tutan yatay mimari anlayışıyla geliştireceğiz” şeklinde görüşlerini açık bir şekilde ortaya koyan Başkan Erdoğan’ın talimatlarının kentimizde ne kadar etkili olacağı daha şimdiden merak konusu oldu.

BAŞKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi yeni bir şehircilik vizyonu ile buluşturacaklarını açıklamıştı. Başkan Erdoğan, “Türkiye'yi, bugüne kadar ki uygulamaların ötesinde bir Yeni Şehircilik Vizyonu ile buluşturuyoruz. Şehirlerimizi, insan fıtratına uygun, medeniyet ve kültür değerlerimizle yoğrulmuş daha çok hizmetle donatacağız. Belediye başkanlarımız, şehir halkına hakim olma değil hadim olma idrakiyle görevlerini yürütecekler. Şehir plancılığında ve imar uygulamalarında, coğrafyamızın tüm birikimine sahip çıkan, Selçuklu mimarisinin sadeliğini, Osmanlı mimarisinin zarafetini ve günümüzün modern çizgilerini meczeden bir anlayışı yaygınlaştıracağız. İnsanlarıyla birlikte ağacından hayvanına kadar içindeki tüm canlıların güven içinde yaşadığı şehirlere sahip olmanın huzuruna kavuşacağız. AK Parti iktidarları döneminde eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye kadar her alanda kurduğumuz güçlü altyapı, şehirlerimizle ilgili tasavvurlarımızı gerçekleştirebilmemizin teminatıdır” diye konuşmuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
21.04.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin