Gaziray projesi hızla sürüyor

Gaziray projesi hızla sürüyor

Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi ile Organize Sanayi Bölgesini birbirine bağlayacak olan 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonla hizmet verecek olan Gaziray projesinde sona doğru yaklaşıldı. Proje kapsamında trafiğe kapatılan ve trafiğin alternatif yollardan sağlandığı  bölgelerde trafik akışı 36 gün sonra normale binecek.

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLÜYOR

Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi ile Organize Sanayi Bölgesini birbirine bağlayacak olan 25 kilometre uzunluğundaki "Gaziray" projesi için eski raylar söküldü. Yapımı süren Başpınar-Gaziantep-Mustafa yavuz İstasyonları Arasının Yeniden İnşa Edilmesi Altyapı ve Üstyapı Yapım İşleri (GAZİRAY) Projesi güzergahındaki taşınmazlarla üzerindeki yapı ve ağaçlar kamulaştırıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşımda yaptığı faaliyetlerden birisi olan GAZİRAY Projesi'nde çalışmalar Mezarlık Kavşağı'ndaki Devlet Demir Yolları Köprüsü'nde çalışmalar devam ediyor.
Proje kapsamında; yeniden inşa edilen alt ve üstyapı çalışmalarında D–400 yolu üzerinde bulunan Devlet Demiryolları Köprüsü’nün genişletme çalışmaları tamamlandı ve Tüfekçi Yusuf Bulvarı’nda gelişler trafiğe açıldı. Tüfekçi Yusuf Bulvarından gelen araçlar DDY Köprüsü’nden karşı Şehit Ömer Halisdemir Bulvarına ve Gazikent ile GATEM’e dönüş yapabilecekler. Diğer yandan; yine Mezarlık Kavşağı'nda bulunan iki petrol arasındaki Devlet Demir Yolları Köprüsü de bakıma alınacak. Bu nedenle bu köprüyü kullanan araç sürücüleri servis yolunu kullanarak geçişleri yapacaklar. Bu açıdan; Mezarlık Kavşağı’nda yapılacak olan çalışmalardan dolayı vatandaşların ve araç sürücülerinin mağdur olmaması için trafik işareti ve yönlendirmelere uymaları gerekiyor.

17 İSTASYONLA HİZMET VERECEK

Gaziaray projesi, Başpınar ve Mustafa Yavuz istasyonu arasında 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonla hizmet vereceği bildirilirken, küçük sanayi sitesi ile organize sanayi sitesini birbirine bağlayan güzergah üzerinde yeni stadyum, otogar ve yeni yerleşim alanları bulunacak. Klima ve güvenlik sistemi başta olmak üzere, her türlü konfora sahip banliyö dizilerinin hizmet vereceği proje, nüfusu 2 milyona ulaşan Gaziantep'in kent içi ulaşımına önemli katkı sağlayacak. 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanan Gaziray ile ilk etapta günde 100 bin kişinin taşınması hedefleniyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
15.03.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin