Geçmişe uzun bir yolculuk

Bey mahallesinde bulunan Musiki ve Sinema Severler Derneği adeta bir müzeyi...
Geçmişe uzun bir yolculuk

Bey mahallesinde bulunan Musiki ve Sinema Severler Derneği adeta bir müzeyi anımsatıyor. Taş plaktan tutunda nostalji adına her şeyin yer aldığı bu dernek büyük ilgi görüyor.

Görenlerin ilgi odağı haline gelen dernekte adeta tarihi bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Taş Plaktan bir asırlık radyoya kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Çocukluk yıllarında taş plaklara merakıyla başlayan bu tarihi yolculuğun yaklaşık 20 yıldır devam ettiğini belirten Musiki ve Sinema Severler Derneği Başkanı Mehmet Orkun Taşdelen, “Küçüklüğümde bu plaklara değer verilmiyordu, pazarlarda yakıyorlardı o zaman üstümde para oldukça alıp saklıyordum. Elim para tuttuktan sonra bunları daha çok toplamaya çalıştım. Şimdi elimde binlerce plak var. Daha sonra bu işin içine girince diğer ski eşyaları toplamaya başladım. Burası bir müzeyi andırıyor, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Bunların maddi değen olabilir ama ben manevi açıdan bir hazineye sahip olduğumu düşünüyorum” dedi.

GRAMOFONLAR DÜN GİBİ İLGİ ODAĞI

Gaziantep Musiki ve Sinema Severler Demeği Başkanı Mehmet Orkun Taşdelen, “Elimize geçen aktör, besteci, oyuncu, yazar, şair, yan oyuncu, yönetmen ve rejisörlerin fotoğraflarını ve plaklarını genç nesillere tanıtmak, sevdirmek ve aşılamak istiyoruz. Taş plaklar, eski dergiler, mecmualar, film afişleri, gramafonlar radyolar var bunları 20 yıldır biriktiriyorum. Genç nesillerin ve de yabancı turistlerin büyük bir ilgisi var. Burada dikkat çekiyoruz. Beğendikleri bir afiş veya tarihi bir şey oluyor gelip yanında fotoğraf çekiyorlar. Geçmişe yolculuk yapıyorlar, gençlik yıllarına gidiyorlar azda olsa nostalji yapıyorlar ve buraya gelen müşterilerimiz misafirlerimiz mutlu ayrılıyor. Daha sonra çektikleri fotoğraflara bakarak Gaziantep'te böyle bir yer var dediklerini düşünüyorum” diye konuştu.

BEY MAHALLESİ’NDE TARİHİ DÜKKANDA

Bey mahallesine gelen turist sayısının çok olduğunu belirten Taşdelen. “Bey mahallesinde 3 tane müze. Eski bir kilise. Cenani Konağı. Eski Gaziantep evleri bulunmakta buraları ziyarete gelen turistler bizim demeği görüyor ve merak edip içeri giriyorlar. Tarihe yolculuk yapıyorlar. Kış mevsiminde 30-40 kişi ziyaret ederken yaz mevsiminde bu sayı 200-300 kişiyi buluyor. Yerli turistler, öğrenciler, ticari amaçla gelen ziyaretçilerimizde oluyor” şeklinde konuştu. Kış mevsiminde ziyaretçinin az olmasının nedeni ise okulların açılmış olması Gaziantep'e gelen turist sayısının kış mevsiminden dolayı az olduğunu belirten Gaziantep Musiki ve Sinema Severler Derneği Başkanı Mehmet Orkun Taşdelen, “En çok dikkat çekip ilgi görenler ise film afişleri, taş plaklar eski radyolar, ses ve sinema sanatçıların kartpostalları bunlar daha çok dikkat çekiyor. Buraya gelen insanlar sevdikleri oyuncuların fotoğraflarıyla hatıra fotoğrafı çektiriyorlar" diye konuştu.

ASIRLIK RADYOLAR BURADA

En eski olanın bir asırlık radyo olduğunu ifade eden Başkan Taşdelen, “Daha estalen de var fakat hepsini burada bulunduramıyoruz. Burada bine yakın kartpostal, bine yakın rodplay, üç bine yakın kırkbeşlik, 8-10 tane çok eski radyo, 300 film afişi bulunmaktadır. Bu tarz eserlerin maddi değeri düşüktür ancak bu eserlerin manevi değerlerine paha biçilemez. Aldığınız bir plağı satmaya kıyamazsınız manevi yönleri olduğu için daha fazla benimsiyoruz ve almış olduğunuz fiyatın kat ve katını verseler dahi vermek içimizden dahi gelmiyor maddiyat yönlerini düşünmemek gerekir" dedi

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
17.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin