Genel sağlık sigortasında yeni düzenleme

Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada...
Genel sağlık sigortasında yeni düzenleme

Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, genel sağlık sigortalılarıyla ilgili olarak yapılan yeni düzenlemenin 1 Nisan’dan itibaren uygulamaya geçileceği dile getirildi. 1 Nisan’dan itibaren uygulamaya başlayacak olan yeni düzenlemeyle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor.

BELİRTİLEN TARİHLERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak uygulamaya ilişkin önemli bilgiler verdi. SGK yetkilileri, “1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak uygulamada belirtilen tarihinden itibaren tescil edilenlerin aylık prime esas kazanç tutarı, prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarı kabul edilerek, prime esas kazancın %3’ü oranında genel sağlık sigortası primi tahakkuk ettirilecektir. 01/04/2017 tarihinden önce genel sağlık sigortası kapsamına alınan ve adına prim tahakkuk edenlerden prim borcu bulunanların, genel sağlık sigortası primleri, tahakkuk eden aylık prim tutarının 01/04/2017 tarihinde geçerli olan prime esas kazanç alt sınırının (1.777,50-TL) otuz günlük tutarının %3’üne (53,33-TL) eşit veya daha fazla olması halinde aylık prim tahakkukları (53,33-TL) üzerinden yeniden hesaplanacaktır. Yeniden hesaplanan genel sağlık sigortası prim borçlarının 01/05/2017 tarihinden son ödeme tarihi olan 01/05/2018 tarihine kadar peşin veya taksitler halinde ödenmesi halinde, herhangi bir faiz uygulanmayacaktır. Ancak, 01/05/2018 tarihine kadar, güncellenen 01/04/2017 tarihi öncesine ait prim borçlarının kısmen veya tamamen ödenmemesi halinde, söz konusu prim borçlarına 01/04/2017 tarihinden tahsil edildiği tarihe kadar gecikme cezası ve gecikme zammı hesaplanacaktır” denildi.

GELİR TESİTİNİ KISA SÜREDE YAPTIRIN

SGK İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi; “Bu itibarla, 01/04/2017 tarihinden itibaren tekli prim sisteminin uygulamasına geçileceğinden, vatandaşlarımızdan gelir testi yaptırmayanların bir an önce gelir testi yaptırmaları veya gelir testi yaptırmak istemeyenlerin 53.33 TL prim ödemeyi kabul etmeleri gerekmektedir.”

UYGULANAN TEŞVİKLERLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEM

Teşviklerle ilgili yapılan açıklamada ise şu görüşlere yer verildi; “SGK tarafından uygulanan teşviklerle ilgili olarak işyerlerinde kayıt dışı çalışanın tespit edilmesi halinde söz konusu işyeri bir yıl süreyle teşvikten yararlanamıyordu. 08.03.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6824 sayılı Kanun ile getirilen değişiklik ile artık bir yıl teşvikten yararlanamama süresi 1 aya düşürüldü. Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri ilk tespitte bir ay süreyle, ilk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle bu Kanun, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaklar. Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırılanların sigortalı olarak bildirilmediğinin veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığının tespit edilmesi nedeniyle, bu Kanun, 3294 sayılı Kanun ve 4447 sayılı Kanunda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden ilgili Kanun hükümleri nedeniyle bir yıllık yararlanamama kapsamına giren ve bu maddenin yürürlük tarihinde bu bir yıllık yararlanamama süresi devam eden işyerleriyle ilgili olarak, yararlanamamaya esas olan tespitler bu maddenin birinci fıkrası kapsamında ilk tespit sayılacak, ancak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemlerde yararlanılmayan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden de yararlanamayacaklardır.”

ÖZEL HABER
Mustafa Kanlı
15.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin