Gezici kütüphaneye ilgi yoğun

Gezici kütüphaneye ilgi yoğun

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Gaziantep Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi, oluşturduğu ‘Gezici Kütüphane’ ile şehir merkezine erişemeyen 26 köye ‘bilgi’ taşıyor.

Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi, kütüphanelere erişemeyen öğrencilere ve köylere gezici kitap hizmeti sunuyor. Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü Remzi Mızrak, özellikle köy okullarına kitap desteği sağladıklarını ve çocukların okuma alışkanlığı oluşturabilmesi için ellerinden gelen desteği sunacaklarını söyledi. Gezici Kütüphane’nin oluşma amacını açıklayan Mızrak, “Kitaba erişimi olmayan, daha çok kırsal kesim dediğimiz köyler ve köy okullarına kitap hizmeti sağlamak. Kitapları köylere ulaştırmak için otobüs kullanıyoruz. Gezici kütüphane hizmeti, yaklaşık 3 yıldır Kültür Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün bize tahsis ettiği araç ile yapılıyor. Bu otobüs bu proje için özel dizayn edilmiş bir otobüs” dedi.

FARKLI NOKTALARDA HİZMET VERİYOR

Gezici Kütüphane hizmetinin merkeze ulaşamayan köylere verdiğini belirten Mızrak, “Gezici kütüphane ile 26 farklı istasyona kitap hizmeti sunuyoruz. Bu istasyonların çoğu köy okullarından oluşuyor. Belli bir kilometre hesabına göre belirlenen köyler bu hizmetten faydalanabiliyor.  Yıllık programlar dâhilinde talepler doğrultusunda şartlar uyuşursa gezici kütüphane hizmet veriyor” diye konuştu.

3 BİN KİTAPLIK KOLEKSİYON

Otobüs ile bilgi taşıdıklarını vurgulayan Mızrak, “Gezici Kütüphane’nin yaklaşık 3 bin kitaplık koleksiyonu var. Bu kitap koleksiyonu gidilen yerler düşünülerek oluşturuldu. Çoğunluk çocuk kitaplarından oluşan koleksiyonda köy okullarında eğitim veren öğretmenler için de romanlar bulunuyor. DVD izleme ünitesi ve açılır tenteleri sayesinde gezici sinemaya da dönüşebiliyor. Otobüs içerisindeki masa ve taburelerle de gidilen köylerde çocuklar için küçük bir kütüphane oluşturuyoruz” ifadelerine yer verdi.

ABONE SAYISI HIZLA ARTIYOR

Gezici kütüphanede verilen bütün hizmetlerin ücretsiz olduğunu kaydeden Mızrak, “Yapılan üyelik İl Halk Kütüphanemizde de geçerli. Gezici Kütüphanemizin üyesi 2 bin 500’ü aşkın sayıda. Kütüphaneye uzak çocuklarımızı kitaba yaklaştırıyoruz. Bakanlık ve yetkililer gereğini yapıyorlar, geriye sadece çocuklarımıza okuma sevgisi aşılamak kalıyor” şeklinde konuştu. 

GÜNDEM
Bülent Öner
6.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin