Gıda fiyatları can sıkıyor

Gıda fiyatları can sıkıyor

Geçtiğimiz yıl baş gösteren ekonomik kriz, tüm ürünlerde fiyat artışlarına neden oldu. Enflasyon oranlarının giderek arttığı günümüzde vatandaşların alım gücü her geçen gün düşüyor. Gıda Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilcisi Onur Aydın, gıda enflasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aydın, “Gıda egemenliği bir toplumun en elzem ihtiyacıdır. Savaş ve savunma teknolojilerine milyar dolarlık yatırımlar yaparken tarımsal kaynakların verimli kullanılması konularında projelere ayrılan fonlar güdük kalıyor. Kendi tankını füzesini yapmak yerine kendi etini, patatesini üretmek daha acil bir ihtiyaç. Savaş baronları tarafından dünya barışının tehdit altında olduğu kaygısı 2. Dünya savaşından bu yana uluslararası mecralarda sürekli pompalanmakta, devlet ve toplumların savaş endüstrisine yatırım yapması teşvik edilerek elimizdeki avucumuzdaki kaynaklarımızı tanka, topa, füzeye yatırmamız isteniyor.”

“ARTIŞLAR KONTROL EDİLEMEZ HALE GELDİ”

Aydın açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
“Türkiye de halen sulama ve yenilenebilir enerji kaynakları altyapılarının sağlanması tamamlanmamışken, halen saman, et, patates, tohum ve zirai girdilerin büyük bölümü ithal edilirken, köylü köyden göçürülmüş, tarımsal araziler inşaat rantına açılırken savaş sanayine yapılan astronomik yatırımlar yerine bu fonların gıda egemenliği için gerekli alt yapıların sağlanması için harcanmalıdır. Gıda fiyatlarını kademeli azaltma ile ilgili makro stratejik plan ve önlemler acilen başlamaz ise her 4 kişiden 3 ü yoksulluk sınırının altında yaşama riskiyle karşı karşıya. Temel besin maddelerinin döviz kurundan etkilenmesi ve ekonomik kırılganlıkla doğrudan ilişkilenen gıda fiyatlarındaki artış kontrol edilemez hale gelmiştir.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
8.09.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin