Göz nuru nakışlar tarih oldu

Göz nuru nakışlar tarih oldu

El emeği göz nuru Antep işi nakışlara geçmiş yıllara oranla ilgi kalmadı. Tamamen el emeği olan nakış işlemelerin her bir takımı bin 500 lira ile 6 bin lira arasında değişiyor. Genelde genç kızların çeyizlerini süsleyen Antep işi nakışların yerini Çin malı ürünler aldı. Nakış işlemeler satıcısı Bülent Tepe, insanların takımı 75 ile 300 lira arasında değişen Çin malı nakış takımlarına yöneldiklerini belirtti.

Gaziler Caddesi’nde çeyizlik ürünler satan Bülent Tepe, geçmiş yıllarda genç kızların çeyizlerini süsleyen ve olmasa olmazları arasında olan kanaviçe ve dantel gibi el işlemesi takımlarına bugün güç yetmediğini dile getirdi. Takımı bin 500 lira ile 6 bin lira arasında değişen takımların ancak il dışından alıcı bulduğuna dikkat çeken Bülent Tepe, “El emeği göz nuru olarak değerlendirilen kanaviçe ve dantel türü takımlara ilgi ekonomik sıkıntılardan dolayı kalmadı. Bunun yerine benzer Çin malı takımlar daha ucuz olduğu için daha çok alıcı bulmaya başladı. Buna rağmen Çin malı satıyoruz, ucuza satıyoruz ama alıcı bulmakta zorlanıyoruz” diye konuştu.
Bülent Tepe açıklamasında, “Günümüzde insanlar yaşamlarının çoğunu içinde geçirdikleri evlerinin rahat, kullanışlı ve güzel olmasını isteyerek kendilerine özgü ortamlar yaratmaktadırlar. Yaşadıkları yerde düzenleme yaparken, yerleştirilen temel bir eşyanın kullanışlı olması, görsel olarak güzel görünmesi ve süslenmesi ile birlikte ortama canlılık katacak fonksiyonel ve dekoratif özellikte aksesuarlar ilave etmektedirler. Eski işlemeli ürünlerin antika olarak dekorasyonda önemli bir yeri vardır. Bugün dekorasyon işi ile ilgilenen profesyonel ve amatör kişiler kaybolmakta olan değerlere sahip çıkarak, tamamen doğal yöntemlerle elde edilen ipliklerden dokunmuş ve işlenmiş örtülerle geleneksel mekânları düzenlemektedirler. Ama bu düzenlemeler çoğu zaman ekonomik sıkıntılardan dolayı ötelenmeye başladı” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
6.02.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin