GTO, LOS ANGELES’TA TİCARET MERKEZİ KURUYOR …

GTO, LOS ANGELES’TA TİCARET MERKEZİ KURUYOR …

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından hedef pazar olarak belirlenen Amerika’nın Los Angeles kentinde gıda firmalarına hizmet sunacak Ticaret Merkezi kuruluyor. Merkez içerisinde ofis sahibi olmak isteyen firmalara kira, istihdam, tefrişat gibi konularda % 75 oranında devlet desteği ile hukuki, mali ve danışmanlık hizmetleri sunulacak. GTO’nun gıda sektöründe faaliyet gösteren üyelerine yönelik düzenlediği bilgilendirme toplantısı yoğun ilgi gördü.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yürütülen “Türk Ticaret Merkezleri Projesi” kapsamında T.C Ekonomi Bakanlığı tarafından hedef pazar olarak belirlenen Amerika’nın Los Angeles kentindeki gıda firmalarına hizmet verecek Ticaret Merkezi hakkında gıda sektöründe faaliyet gösteren Oda üyelerini bilgilendirdi.

Toplantıda, “Türk Ticaret Merkezleri, ofisleri ve teşhir salonlarıyla ülkemizin, ihracatçı firmalarımızın ve Türk ürünlerinin tanıtım üssü, depo/antrepo hizmetleri ile lojistik merkezi ile aktif hukuki ve mali danışmanlık birimi olarak önemli görevler icra eden, yenilik ve süreklilik arz eden yapılar olduğu vurgulanarak, yıl boyunca sürekli fuar merkezi mantığında işleyen Türk Ticaret Merkezleri vasıtasıyla firmaların ürünlerini sergileme imkânı bulabileceği belirtildi.  

Türk Ticaret Merkezleri destek mekanizmaları ile yurtdışında tek başına şube açma imkânı olmayan şirketlerimize sunduğu ofis/depo/teşhir salonu alanlarıyla, şirketlerimizin yurtdışı pazarlara girişine yardımcı olmaktadır. Bürokrasi, yüksek maliyetler, güvenlik sorunları gibi nedenlerle pazara girişin zor olduğu noktalara ulaşma imkânı sağlayan Merkezlerin, özellikle de yurtdışı pazarlara açılmakta zorluk çeken orta ve küçük ölçekli firmaların uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştırdığı ifade edildi.

“AMERİKA GAZİANTEP İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR”

Toplantıda, Amerika’nın Gaziantep için önemli bir pazar olduğu, ABD’nin Gaziantep’in en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında ikinci sırada yer aldığı, bu yılın ilk beş ayında Gaziantep’in 3,1 milyon dolarlık ihracatla ülke genelindeki ihracatın yüzde 6,5’ini gerçekleştirerek ABD’ye en fazla ihracat yapan beşinci kent olduğu vurgulandı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan TİM A.Ş Ticaret Merkezleri Bölgesel Koordinatörü Anıl Özer, katılımcıları Los Angeles gıda sektörü ile Ticaret Merkezlerine verilen desteklerle ilgili bilgilendirdi.
   
Acımasız bir rekabetin olduğu küresel piyasada ayakta kalabilmenin en önemli kuralı olan değer üretmek ve her yerde olabilmek adına TİM A.Ş tarafından tüm dünya genelinde yürütülen Türk Ticaret Merkezleri Projesi’nin çok önemli bir araç olduğunu ifade eden Anıl Özer, GTO ile yürütülecek bu ortak çalışma ile Amerika pazarına sadece büyük firmaların değil KOBİ’lerin de erişmesine vesile olunacağını ve gıda sektörünü ABD’ye birlikte taşıyacaklarını ifade etti.  

GÜNDEM
Haber Merkezi
26.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin