Güneydoğu’dan tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı

Güneydoğu’dan tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Ağustos ayı Bölge ihracatına ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaştı. Geride bıraktığımız ayda Güneydoğu Anadolu Bölgesi bir önceki yılın Ağustos ayına göre ihracatını yüzde 43 oranında artırarak 1 milyar 30 milyon 614 bin dolarla tüm zamanların en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.
Güneydoğu’nun lokomotif şehri Gaziantep için ise, yüzde 44’lük artış ile 867 milyon 142 bin dolarlık ihracat kayda alınırken, şehir tüm zamanların en yüksek Ağustos ayı ihracatına imza attı. Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; “Bölgemiz tarihin en yüksek aylık ihracatını ve Gaziantep ise en yüksek Ağustos ayı ihracatını gerçekleştirdi. İhracat performansıyla bölge ve ülke ekonomisine katkı sunan tüm ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.
Ağustos ayında 99 firma daha ihracat serüvenine katıldı
2021 yılı Ocak-Ağustos dönemi ihracat rakamlarını da paylaşan Kileci, “2021 yılının Ocak-Ağustos döneminde Bölgemiz, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33’lük artışla 7 milyar 349 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemde Gaziantep de 6 milyar 419 milyon dolarlık ihracatıyla bir önceki yıla göre rakamlarını yüzde 34 oranında artırdı” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ
Haber Merkezi
2.09.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin