Güneydoğu’nun tekstil ve hammaddeleri ihracatı arttı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden bu yılın ocak ayında 193 milyon 816 bin dolarlık tekstil ve hammaddeleri...
Güneydoğu’nun tekstil ve hammaddeleri ihracatı arttı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden bu yılın ocak ayında 193 milyon 816 bin dolarlık tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirildi.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, sektördeki gelişmeleri, ihracatı ve bu yıl izlenmesi gereken yolları değerlendirmek üzere bir araya geldi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıda, tekstil ve hammaddeleri sektöründeki gelişmeler, ihracat ve yeni pazar alanları masaya yatırıldı.Konukoğlu, yaptığı açıklamada, 2017 yılının ilk ayına iyi başladıklarını, bu başarının sene boyu devam etmesini umut ettiklerini belirtti.Sektör temsilcilerinin dünyada yaşanan gelişmeleri iyi analiz etmesi gerektiğini ifade eden Konukoğlu, tekstil ve hammaddeleri ihracatının artırılması için gelişmelerin de iyi yorumlanabilmesi gerektiğini kaydetti.

Ocak ayında bölgeden 617 milyon 853 bin dolarlık ihracat yapıldığını anımsatan Konukoğlu, toplam ihracat içerisinde tekstil ve hammaddeleri ihracatının yüzde 31,4 paya sahip olduğunu dile getirdi.

İplik ihracatının dış satımda öne çıktığını ifade eden Konukoğlu, bölgeden ocak ayında 63 milyon 495 bin dolarlık iplik ihracatı yapıldığını dile getirdi. İplik ihracatını kumaşların izlediğini hatırlatan Konukoğlu, bölgeden 55 milyon 389 bin dolarlık kumaş ihracatına imza atıldığını dile getirdi. İhracatın kalan kısmını da diğer ürünlerle gerçekleştirdiklerini anlatan Konukoğlu, sene sonunda geçen senenin rakamlarını geride bırakacaklarına inandıklarını kaydetti. “

EKONOMİ
Haber Merkezi
1.03.2017
Etiketler

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin