GÜNLÜK KAZANÇLARI 5 BİN LİRAYI BULUYOR!..

Mübarek ayla birlikte insan yoğunluğunun yaşandığı cadde ve sokaklarda yerli ve ithal dilencilerle başımız belada
GÜNLÜK KAZANÇLARI 5 BİN LİRAYI BULUYOR!..

Gaziantep’in büyük sorunlarından biri olan dilencilerin sayısı, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte arttı. İnsanların iyi niyetini suiistimal eden dilenciler, günün erken saatlerinden itibaren Hürriyet Caddesi, Atatürk Bulvarı gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu kent merkezindeki cadde ve sokakları mesken tutuyor. Mübarek ayda insan yoğunluğunun olduğu cadde ve sokaklarda dilenen bazı dilencilerin günlük kazançlarının 5 bin lirayı bulduğu iddia ediliyor.

İTHAL DİLENCİLER AĞIRLIKLI GÖZE ÇARPIYOR

Dilencilerin, manevi atmosferi yüksek olan Ramazan ayında insanların duygularını sömürdüğünü belirten vatandaşlar ise duruma tepki gösteriyor. Dilencilerden bazılarının zorla para almaya çalıştığını kaydeden vatandaşlar, polis ve zabıta ekiplerince yapılan denetimlerin yeterli olmasına rağmen artırılması gerektiği görüşünde birleşiyorlar. Durumdan şikayetçi olan Gaziantepliler, “Her köşe başında birileri elini açıp para istiyor. Adım başı dilenci oldu. Para vermek istemeyince ya da duymazdan gelince de küfrediyorlar. Çocuk dilenciler ise, para vermeniz için ısrar ediyor ve peşimizi bırakmıyor” diye konuştular.

GENELDE ÇOCUKLARI KULLANIYORLAR

Dilencilerin en fazla görüldüğü yerlerin başında Gaziler Caddesi geliyor. Gün içinde on binlerce insanın geçtiği bu bölgelerde be Atatürk Bulvarı üzerindeki iş merkezlerinin önü, üst geçitler, bina girişleri ve Balıklı Parkı dilenciler tarafından mesken tutuluyor. Her gün belli noktalarda konuşlanan dilenciler, en çok sabah ve akşam saatlerinde görülüyor. Yaşları 3 ila 10 arasında değişen çocuklar avuç açarken, yaşlılar da önlerine mendil açarak dileniyor. Bazı dilencilerin ise para isterken, 4-5 yaşlarındaki çocukları kullandığı görülüyor. Sayılarının azaldığı görülen Suriyeli dilenciler de, Ramazan ayıyla birlikte tekrar ortaya çıkmaya başladı.

SAKATLIK VE HASTALIKLAR KULLANILIYOR

Polis ve zabıtalara yakalanmak istemeyen dilencilerin, gün içinde sürekli yer değiştirmesi de dikkat çekiyor. ‘Eşim öldü’, ‘okul harçlığı’, ‘Gaziantep’i bilmiyorum’ gibi bahaneler uyduran dilencilerden bazıları da para almak için sağlık sorunlarını ve fiziki engellerini kullanıyor. Kimisi olmayan bacağını ya da kolunu ön plana çıkarırken, kimisi de kucağındaki bebeği öne sürüyor. Yoldan geçenlerin önünü çevirip dilenenler kadar, trafik ışıklarına konuşlanan fırsatçılar araçların camını silerek, zorla para istiyor. Dilencilerle ilgili denetimler hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Salih Yıldırım ise şunları söyledi:

“Çalışmalarımızı ‘yerli’ ve ‘Suriyeli’ dilenciler diye iki ayrı kategoride sürdürüyoruz. Suriyeli dilenciler konusunda AFAD ve Emniyet Yabancılar Şubesi ile koordineli çalışıyoruz. En büyük problem ışıklarda duran dilenciler. Onlarla ilgili olarak da emniyet ile birlikte kavşaklarda denetim yapıyoruz. Yerli dilencilerle ilgili de 3 tane araçlı dilenci ekibimiz var. Kabahatlar Kanunu’nda ‘Dilenciler, dilenmekten men edilir’ diyor. İlçe zabıta ekiplerimizle koordineli olarak bu dilencileri yakalıyoruz ama sosyal sığınmaları olmadığı için akşam bırakıyoruz. Ertesi gün yeniden dileniyorlar. Yerli dilenciler konu daha toplumsal bir konu. Ankara’yı daha yaşanılabilir hale getirmek için çalışıyoruz.”

GÜNDEM
Bülent Öner
24.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin