GÜNLÜK VAKA SAYISINDA KORKUTAN ARTIŞ!

Koronavirüs sürecinde tablo gün geçtikçe korkunç hale geliyor. Sağlık Bakanlığı kurallara uyulması noktasında vatandaşları uyarmaya devam ediyor.
GÜNLÜK VAKA SAYISINDA KORKUTAN ARTIŞ!

Çin'in Wuhan kentinde görüldükten kısa bir süre sonra dünya çapında yüzbinlerce insanı öldüren coronavirüsü aradan geçen aylara rağmen öldürmeye devam ediyor. Corona virüsünün en sert vurduğu illerin başında gelen Gaziantep'te son üç gün içinde ölü sayısı sadece bir günde 60'ı geçerek150'ye fırladı.

ARTIK KURALLARA UYMAK ZORUNDAYIZ

Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili açıklama yapılmasa da Gaziantep dahil vakaların artışta olduğu iller için kısıtlama kararı alınabileceği ifade ediliyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak kabine toplantısında alınacak tedbirler ile alakalı bilim kurulunun aldığı tavsiye kararlarını ileteceği öğrenildi. Korona virüs salgınında ikinci dalga için uzmanlardan oldukça dikkat çeken uyarılar geldi. Hastalıktan korunmak için uygulanması gereken temel şeylerden biri kişisel hijyene dikkat etmektir. Koronavirüsten nasıl korunabilirim, sadece korona virüs için değil bütün bakteriyel ve viral enfeksiyonlar için korunmanın temel prensibi el temizliğidir.

BİLİM KURULU HAREKETE GEÇTİ

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Gaziantep’teki yüksek vaka artışı, hastanelerdeki doluluk oranı bilim kurulunu harekete geçerdi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, önceki gün Bilim Kurulu üyeleri ile yaptığı toplantıda artan vaka sayıları karşısında somut tedbirlerin hayata geçirilmesi konusunda tavsiye kararları alındığını duyurmuştu. Sokağa çıkma yasağının da gündeme gelebileceği tahmin edilen somut tedbirler ile alakalı il bazlı yasakların uygulanabileceği ifade ediliyor. Vaka artışı yüksek seyreden  başta İstanbul olmak üzere İzmir, Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep’in alınacak sıkın tedbirlerin uygulanacağı iller arasında gösterildiği kaydediliyor.HANGİ TEDBİRLER GELEBİLİR?Bilim Kurulu’nun dünkü toplantıdaki tavsiyelerinin bazıları şöyle:*Eğlence mekanları ve kıraathanelerin tamamen kapatılması*Restoranların tamamen paket servise geçmesi *Okulların tatilinin uzatılması*Bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağıGÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
17.11.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin