Güzellik Merkezleri denetleniyor mu?

Güzellik Merkezleri denetleniyor mu?

Güzellik merkezi ve salonlarının sayısındaki artışla birlikte, yanlış yapılan estetik uygulamalarına bağlı şikayetlerde artıyor. Bu şikayetlerin, bazı güzellik merkezi ve salonlarında deri altı estetik uygulamalarının uzmanlar tarafından yapılmaması nedeniyle ortaya çıktığını belirtiliyor. Gaziantep’te sayıları her geçen gün artan güzellik merkezlerinin tamamının oto kontrol altına alınması isteniyor.

YANLIŞ UYGULAMALAR CİLTTE KALICI TAHRİBATLARA YOL AÇABİLİYOR

Uzmanlar, yanlış estetik uygulamalarının ciltte kalıcı tahribatlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Aslında deri altı estetik uygulamalarının, dermatolog ve plastik cerrahlar dışında yapılmaması gerekiyor. Yanlış yapılan işlem sonrası, çok derin yara izleri ve iğnenin battığı yerlerde derin çukurlar oluşması gibi geriye dönüşü olmayan birçok etki ortaya çıkabiliyor. İzlerin yok edilmesi çok zor oluyor veya mümkün olmuyor. Sağlık Bakanlığı, dermatolog veya plastik cerrahın görev almadığı merkezlerde lazer epilasyon uygulamasına izin vermiyor. Ancak uygulamada bazı güzellik merkezlerinin hekim bulundurmadığı ileri sürülüyor. Vatandaşların güzellik merkezi veya salonlarında karşılaştıkları olumsuz durumları, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’nin (SABİM) ‘184’ numaralı telefonuna bildirebileceği öğrenildi.

UZMANLARIN UYARILARI KULAK ARDI EDİLMESİN!

Uzmanlar güzellik salonlarının sayısında yaşanan artış karşısında vatandaşları uyarıyor. Bazı uzmanlar, “Uzman olan da olmayan da yapıyor. Güzellik merkezlerinin bir çoğu tehlike saçıyor. Güzellik merkezlerinde yapılan en ufak bir hata kişiyi çıkmaza sokabiliyor. Doktor ve hastane güvencesinde olmayan güzellik salonlarında, güzelleşmek uğruna sağlığınızdan olmayın! Merdiven altı çalışan ve önüne gelenin güzellik uzmanı olduğu kişiler sağlığınızla oynamasın. Bakanlığın lazer epilasyon, botoks, dolgu, saç ekimi gibi enjeksiyonlu uygulamaların ancak poliklinik statüsündeki merkezlerde yapılabileceğine yönelik geçen yıl hazırladığı şartnameye rağmen yüzlerce merkezde yasadışı işlemler yapılıyor. Doktor kontrolünde yapılması gereken uygulamaların hiçbir tıbbi eğitimi olmayan güzellik uzmanlarınca yapılması sağlık açısından tehlike yaratıyor” şeklinde görüş belirttiler.

“KALICI YANIK İZLERİ BIRAKABİLİR”

“Merdiven altı koşullarda yapılan işlemler halk sağlığını tehdit ediyor. İşin ehli olmayan kişilerce doktor gözetiminde yapılmayan lazer epilasyon ve IPL uygulaması ciltte kalıcı yanık izleri bırakıyor” şeklinde görüş belirten bazı uzmanlar, “İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. İki kuruş ucuz olsun, daha çok para kazanayım diye sağlıksız ve gayrı sıhhi şartlarda yaptırılan bir takım işlemler umulmayan sonuçlar doğurabiliyor. Güzellik Salonlarında insan sağlığını etkileyecek aslında insan bedeni üzerinde hekimlik gerektiren uygulamalar yapılıyor bu çok tehlikeli bir durum.. Gaziantep’te her yerde bu tür reklam broşürlerine rastlayabilirsiniz ki reklamı yapılan uygulamaların çoğu hekim kontrolünde yapılmalıdır. Hekim olmayan kişilerin yaptığı botoks ve dolgu. Ve en sık ta yanlış uygulanan lazer epilasyon uygulamaları. Merdiven altı diye nitelendirilebilecek koşullarda yapılan tüm bu işlemler halk sağlığı üzerinde ciddi tehdit yaratmaktadır” diye konuştular.

HABER//HÜSEYİN DOĞAN

GÜNDEM
Haber Merkezi
15.10.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin