HALICILAR DÖVİZDEN KORKUYOR İÇ PİYASAYA ÇALIŞMAK EN BÜYÜK TEHLİKE!

Kentimizde düzenlenen Domotex Turkey 2018 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarında halıcıların korkutan şeylerin ne olduklarını tespit ettik.
HALICILAR DÖVİZDEN KORKUYOR İÇ PİYASAYA ÇALIŞMAK EN BÜYÜK TEHLİKE!

Kentimizde düzenlenen Domotex Turkey 2018 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarında iç ve dış piyasaya üretim yapan, özellikle de iç piyasada kendine pazar bulan firmaları tedirgin eden etkenlerin başında dövizdeki iniş-çıkışlar ve uzun vadeli satışlar geliyor.

Özellikle iç piyasaya yaklaşık 18 ay gibi uzun bir vade ile satış yaptıklarını ve bunun önüne geçilemediğinden şikayetçi olan firmaların bir diğer kaygısı tescil alma işlemlerinin uzun sürüp yaklaşık bir yılı bulması.

İğnesinden ipliğine hatta makinesine kadar tüm üretim malzemelerinin ülkemizde imal edilmediği ve döviz karşılığında alındığı biliniyor.

Bu nedenle yılbaşındaki maliyet fiyatı ile yılsonu fiyatlarının uyuşmadığından ve çok uzun vade ile satış gerçekleştirildiği için kar edemedikleri gibi zarara da uğruyorlar.

Bir diğer sorun ise enerji maliyetinin yüksek, hatta dünya standartlarının üzerinde olması. Enerji fiyatlarının yüksek oluşu ve fiyatlara yansımasıyla maliyetin yükselmesi ise satışları olumsuz etkiliyor.

Buna göre Kentimizde düzenlenen Domotex Turkey 2018 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarında yerli firmaları tedirgin eden hatta korkutan etkenler 4 madde halinde özetlenebiliyor:

1-Uzun vadeli satışlar
2-Tescil süresinin uzun olması
3-Döviz kurlarındaki iniş-kalkış
4-Enerji maliyetinin yüksekliği

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
25.04.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin