Halk otobüslerinde maliyetler arttı

Halk otobüslerinde maliyetler arttı

Özel Halk Otobüsleri işletmecileri yoğun maliyetler karşısında ekonomik anlamda geçinemez duruma geldiler. 1 halk otobüsü işletmecisinin kesilen cezalar dışında aylık maliyeti 25 bin liranın üzerinde. Bunun karşısında ise özellikle 65 yaş üstü ücretsiz seyahat edenlerin sayısının oldukça fazla olması karşısında ise otobüs işletmecileri çaresiz.

Gaziantep’te faaliyet gösteren çok sayıda özel halk otobüsü işletmecisi, “Böyle giderse araçlarımıza akaryakıt koyamayıp kontak kapatmak zorunda kalacağız. 65 yaş ve üzeri ücretsiz taşımalarda göster-geç döneminin başlaması bardağı taşıran son damla oldu. 65 yaş ve üzerindekiler nüfus cüzdanlarını bile göstererek ücretsiz şehir içi ulaşım yapabilecekler. Bu kararın maliyetinin kamu hizmeti gören ve bulunduğumuz şehre en çok katma değer sağlayan biz özel halk otobüsü esnafına yüklenmesinden maddi ve manevi olarak çok ciddi bir şekilde etkilendik. Kentimizin nüfus ortalamasına göre 65 yaş ve üstü vatandaşların çok yoğun olduğu şehrimizde bu vatandaşların ücretsiz seyahatlerinin her geçen gün artması dikkat çekiyor. Bunun bazı vatandaşlarımız tarafından suiistimal edilmesi bizi mağdur ediyor" diye konuştular.

Özel halk otobüsü işletmecileri, “Yaşlıların canları istediğinde toplu taşıma araçlarını kullandığını, bir duraktan binip diğer durakta inerek otobüsleri gereksiz yere meşgul ettiğini ileri süren sürücüler, "Geliri düşük ve muhtaç vatandaşlarımıza hiçbir sıkıntı yaşatmıyoruz. Bunların dışında diğer ücretsiz biniş kartları olanları ücretsiz olarak taşıyoruz. İlk ve orta öğretim öğrencilerinin servis otobüslerini kullanması, esnaf ve memurların büyük çoğunluğunun kendi özel araçlarını kullanmaları sonucu bize sadece üniversite öğrencileri ve emekli vatandaşlarımız kalmıştır. Fakat bunlardan 65 yaş ve üzeri vatandaşların ücretsiz taşınması başlayınca ekmek paramızı nereden kazanacağımızı düşünür olduk. Bu konularda bize destek olunması ve mağduriyetimizin giderilmesi lazım. Aksi halde borçlu olduğumuz ve geçimimizi sağlayamadığımız için araçlarımıza akaryakıt koyamayacak ve kontak kapatmak zorunda kalacağız” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

GÜNDEM
Bülent Öner
22.03.2019

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin