Hamam Müzesi büyük ilgi görüyor

Hamam Müzesi büyük ilgi görüyor

Hamam kültürü Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılan Hamam Müzesi ile gelecek nesillere aktarılıyor. Asım Güzelbey’in Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yaptırılan Hamam Müzesi yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Büyükşehir Belediyesinin Gaziantep Kalesinin hemen yanında bulunan ve Lala Mustafa Paşa tarafından 1557'de yaptırılan Paşa Hamamı'nda oluşturduğu müzede hamam kültürü hemen her aşamasıyla ziyaretçilere anlatılıyor. Vücutlarındaki ter damlalarına kadar tüm ayrıntıların düşünüldüğü bal mumu heykellerin yer alacağı müzede, hamamda kullanılan peştamal, terlik olarak kullanılan gümüş takunyalar, tahta taraklar ve çeşitli sabunlar yer alacak. 19 ve 20. yüzyıldan kalma eserlerin de yer aldığı müzede, ayrıca Osmanlı dönemine ait sabunlar ve sabun mühürleri sergileniyor.

HAMAM MÜZESİNİN GEÇMİŞİNE DAİR

Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak hizmet vermiştir. Vakfiyesine göre 1577 tarihinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Paşa Hamamı olarak uzun yıllar hizmet veren yapı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülmüştür. Aslına sadık kalınarak teşhir edilen hamamda; soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri, Halûk Perk koleksiyonundan hamam araç ve gereçleri, hamam adetleri, balmumu heykeller ve maketlerle canlandırılmıştır.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
12.05.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin