“Hazır dondurmadan uzak durun”

“Hazır dondurmadan uzak durun”

Yaz geldi, dondurma sezonu açıldı. Gerek yetişkinler gerek çocuklar, dondurmayı severek tüketse de içinde neler olduğunu bilmek gerekiyor. Ne yazık ki sadece süt, sahlep ve şekerden yapılan dondurma bulmak günümüz şartlarında mümkün değil. Peki, ama anne babalar çocuklarına dondurma verirken nelere dikkat etmeli? Gaziantep Helvacılar ve Dondurmacılar Odası Başkanı Emin Özlü, dondurmanın içeriği hakkında bilinmesi gerekenleri sıraladı.

“HAZIR DONDURMA SAĞLIKLI DEĞİL”

Gaziantep Helvacılar ve Dondurmacılar Odası Başkanı Emin Özlü, hazır dondurmalardan uzak durulması gerektiğini dile getirdi. Özlü, “Dondurma yemeden önce bilmeniz gerekenler İster endüstriyel üretici olsun ister küçük, yerel üretici anne babaların en çok merak ettikleri sorular aynı. Dondurmacının ne kadar doğal malzeme kullandığı, çikolatasının bitter olup olmadığı, glikoz şurubu ve aroma kullanıp kullanmadığı. Dondurma yemeden önce bilmeniz gerekenler Mahalle bakkalından "lezzetli" ve "uygun fiyatlı" bir dondurma alabilmek belli koşulları kabul etmek anlamına geliyor. Nasıl yani? Bu dondurmanın lezzetli, ucuz ve tabi bakkala gelecek ve sizin almanızı bekleyecek kadar uzun ömürlü olmasını sağlayacak bileşenlerin dondurmada olduğunu kabul ediyorsunuz demektir. Ama bu panik yaratmamalı. Ne ambalajlı dondurma ne de mahalle dondurması "kötü" değil. Sadece neyi satın aldığınızı bilmeniz yeterli. Dondurma yemeden önce bilmeniz gerekenler Bir dondurmada süt, tereyağı, süt kaymağı, süt kreması, şeker, glikoz şurubu, Süt tozu, peynir altı suyu tozu, buz, kıvam arttırıcı, emülgatör, stabilizatör, renklendirici ve aroma bulunuyor. Dondurma evde yapılmıyorsa, ister açık ister ambalajlı tüm hazır dondurmalar az ya da çok bu hammaddeleri içerir. Ama bu illegal değil” diye konuştu.

“1 LİRALIK DONDURMANIN KAYMAĞI GERÇEK OLAMAZ”

Gaziantep Helvacılar ve Dondurmacılar Odası Başkanı Emin Özlü sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Dondurma yemeden önce bilmeniz gerekenler Dondurma içeriği burada bitmiyor. Hazır tatlı gıdaların hepsinde bulunan şeker ve glikoz grubunun yanı sıra bazı üreticiler dondurmanın içine bitkisel yağ karıştırıyor. Ancak dondurma ve hazır tatlı gıdalar için esas endişe katkı maddeleri değil şeker ve boş kalori olmasıdır. Hatta birçok hazır tatlı gıdaya oranla dondurma protein bazlı ürün olduğundan tüketiminde sakınca yoktur. Dondurma yemeden önce bilmeniz gerekenler Dondurma çok ucuzsa bir bit yeniği vardır. Fast food satan yerden korneti 1 TL'ye aldığınız ürün kaymaklı dondurma gibi tat verse de kaymaklı dondurma sanmayın, kaymağın kilosu kaça? Ayrıca dondurma ne kadar komplike hale geliyorsa, yani kornete giriyorsa, üzerine çikolata kaplanıyorsa ya da pasta haline geliyorsa o kadar çok boş kalori içerir.”

“FABRİKASYON ÜRÜNÜ DONDURMALAR DODURMA OLARAK GÖRÜLMEMELİ”

El emeği ile üretilen dondurmaların yüzde 100 süt, besin değeri çok yüksek olan orkide çiçeğinin kökünden elde edilen salep ve şekerden başka hiçbir malzeme kullanılmadığını belirten Gaziantep Helvacılar ve Dondurmacılar Odası Başkanı Emin Özlü sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Ambalajlı dondurmalarda raf ömrü sorunu olduğu için bizim kullanmadığımız bazı kimyasal maddeler kullanılıyor. Bizler bu köylünün sütünü, şekerini, salebini kullanarak yüksek katma değerli bir ürün ortaya koyuyoruz. Buna paralel olarak müşterimizin sabit olması, sunulan hizmetin her zaman aynı lezzette olması bizlerin tercih edilmesinde büyük rol oynuyor."

Ülkemizde dondurma türevlerinin yapımında kullanılan bütün malzemelerin yetiştiğini belirten Özlü, hazır dondurmaların dış kaynaklı ve ülke içine ekonomik katkısı olmadığını da sözlerine ekledi.

“HİJYEN ZORUNLU, ZATEN DENETİMLER YAPILIYOR"

El emeği dondurma imalatını hijyenden uzak yapmanın neredeyse imkansız olduğunu vurgulayan Özlü, sütün doğası gereği çok hassas bir ürün olduğunu, en ufak bir dikkatsizlik ve içine düşecek yabancı bir maddede sütün kullanılamaz hale gelerek kesilme denilen kimyasal reaksiyon göstereceğini belirtti.
Sağlık ve tarım bakanlıklarından alınması gereken belgelerin olduğunu ve bu belgelerin birçoğunun imalathanenin fiziki şartlarını ilgilendirdiğini söyleyen Özlü, “Havalandırma düzeninden yapım aşamasına kadar kullanılan her malzeme düzenli olarak denetim adında tutuluyor. Dahası yılın farklı zamanlarında sağlık ekipleri tarafından dondurmalardan numune alınarak tahlil ediliyor. Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı zaten zorunlu olarak hijyenik değeri çok yüksek ürünler imal ediyoruz. Hijyen olmazsa olmaz” dedi.

GÜNDEM
Bülent Öner
12.07.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin