HKÜ KalMIREC Londra’da

HKÜ KalMIREC Londra’da

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Kalyoncu Göç Araştırma Merkezi (KalMIREC) Müdürü Doç. Dr. Emel Topçu, Londra’da düzenlenen Festival of Learning and Experience Exchange’e katıldı

Londra’da 15-16 Ağustos tarihleri arasında, Migrants and Refugees as Rebuilder (Yeninden Yapılnadırıcı Olarak Göçmen ve Mülteciler) projesi kapsamında Festival of Learning and Experience Exchange (tecrübe paylaşımı ve öğrenme festivali)  düzenlendi. Festivale çok sayıda yerli yabancı göç alanında çalışan uzman, akademisyen ve uluslararası STK temsilcileri katıldı. Festivalde HKÜ KalMIREC Müdürü Doç. Dr. Emel Topçu,  KalMIREC’in çalışma ve faaliyetleriyle ilgili sunumlar gerçekleştirdi.

Topçu, yapmış olduğu sunumlarla Londra’ya damgasını vurdu. Topçu, sunumlarında, katılımcılarla KalMIREC'in “Suriyeli Öğrencilerin Bakış Açısıyla Göç ve Eğitim’’ araştırma verilerini paylaşırken, yine KalMIREC'in Suriyelilerin Türkiye'deki hayatlarıyla ilgili hazırlamış olduğu videolardan kesitler izletti. Sunumlar izleyenler tarafından büyük beğeni gördü.

Sunumların içeriği, Suriyeli Öğrencilerin Bakış Açısıyla Göç ve Eğitim araştırmasında, Gaziantep ilinde yaşayan ve devlet okullarında öğrenim gören Suriyeli öğrenciler hakkında bilgi sahibi olmak ve eğitimde karşılaştıkları sorunları tespit ederek, problemlerin nasıl çözüleceğine dair öneriler sunmak olurken KalMIREC’in hazırladığı videolar ise Gaziantep’te yaşayan Suriyelilerin gerçek hayat hikayelerinden oluşmakta.

Festivalde, KalMIREC’in proje ortağı olduğu Migrants and Refugees as Rebuilder (Yeninden Yapılnadırıcı Olarak Göçmen ve Mülteciler) projesi çıktıları da değerlendirildi. AB Projesi kapsamında, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çok sayıda göç uzmanı ve STK temsi, göçmenler ve mülteciler için insan merkezli bir program çerçevesinde; Yetişkin eğitimcilerin eğitilmesi, Göçmen ve mültecilerin ev sahibi ülkeye dahil edilmeleri, Göçmenler ve mültecilerin yetişkin eğitimcilerin desteğiyle ev sahibi topluluklara ve nihayetinde bulundukları ülkeye nasıl katkıda bulunabileceği konularında toplantılar gerçekleştirildi.

Programda hoş geldiniz konuşmalarını IofC İngiltere yöneticisi Peter Riddel ve Sürdürülebilir Hayat Programı Başkanı Amina Khalid gerçekleştirirken, Toplantının Uzlaşma Gündemi Açılış Konuşmasın  IofC UK Ulusal Direktör Paul Gutteridge yaptı.

Festivalde, Migrants and Refugees as Rebuilder (Yeninden Yapılnadırıcı Olarak Göçmen ve Mülteciler) Projesinin çıktılarının sunumlarını ise Türkiye Paydaşı Topçu’nun yanı sıra Proje Koordinatörü Catalina Quiroz Niño ve Somali asıllı Lajeel Abdirahman, Proje İsveç paydaşı  Åke Larsson, Proje İspanya paydaşı Iman Moutaouakil, IofC İngiltere yönetim kurulu üyesi Tesfai Sebhat Berhane gerçekleştirdi.

Programa misafir konuşmacı olarak, Westmisnter Belediye Başkanı, Cllr. Ruth Bush
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) UK – Mallory Carlson,
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Gaziantep– Dr. Rex Arnold Alamban,
Sanctuary Üniversitesi, Ben Margolis
Proje Danışma Kurulu Üyesi Dr. Abdullahi Fido
Dünya sağlık Örgütü (WHO) Gaziantep – Dr. Jorge Martínez,
Proje Danışma Kurulu Üyesi Dr. Teame Mebrahtu (video ile) gibi uluslararası STK temsilcileri yaptı.

GÜNDEM
Haber Merkezi
18.08.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin