HUZURUMUZU BOZMASINLAR

HUZURUMUZU BOZMASINLAR

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Küsbeoğlu esnaflarının hakkını savundu. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve ev sahipliğini İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nün yaptığı '5. Uyum Buluşması'nda konuşan Küsbeoğlu Suriyelilerin haksız rekabet ettiğini söyleyerek yetkilere, "Kendi esnaflarımızdan vergi mükellefi olmayan, ustalık belgesi olmayan ya da belediyeden ruhsat almayanlara tutanak tutuyoruz. Ama Suriyelilere bunu yapamıyoruz. Ciddi şekilde haksız rekabet var. Ülkemiz güzel, insanlarımız güzel, mültecilerimiz de güzel ama huzurumuzu bozmasınlar. Yasal prosedürler neyse onu uygulayalım. Benim esnafımla haksız rekabet yapmasınlar" diye seslendi.  

EN FAZLA YÜKÜ ÇEKEN GAZİANTEP

 Suriyeli konusunda en büyük yükü Gaziantep'in çektiğini kaydeden Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Küsbeoğlu, "Suriyeli misafirler diğer illerde de var ama en fazla yükü çeken Gaziantep. 2000 yılından bu yana ciddi şekilde hizmet veren bir eğitim merkezimiz var. Atıl vaziyette duruyordu. Ben yönetime geldikten sonra canlandırmaya başladık. 2008'de ciddi şekilde proje çalışmalarımız oldu. Bunlar içerisinde en önemlilerinden birisi sokak çocukları projesiydi" dedi.

160 MADDE BAĞIMLISINDAN 154'ÜNE İŞ BULMUŞTUK

2008 yılında yaptıkları projeden de bahseden Ömer Küsbeoğlu, Gaziantep'te o tarihte 160 madde bağımlısın eğitim kapsamına aldıklarını ve 154'ünü meslek sahibi yaptıklarını söyledi. "Biz bunu yaparken 2011'de Suriye olayı patlak verdi"  diyen Küsbeoğlu şöyle konuştu; "2008'de madde bağımlısı, ballyci gibi ifadeleri kullanmamızı istemediler. Ve kendilerine 'Umut Yıldızı' dememizi istediler. 'Bize Umut Yıldızı deyin' dediler. Bu projemizi Umut Yıldızı adı altında gerçekleştirdik. Gaziantep'te o yılda 180 madde bağımlısı vardı. Bunların 160'ını projeye dahil ettik ve meslek sahibi yaptık. Bunu Bursa, İstanbul ve İzmir yapamadı. Ama biz Gaziantep olarak başardık. Bu memlekette 160 madde bağımlısının 154'ünü kendi mesleğine uygun iş sahibi yaptık. 160 kişiden sadece 6 fire verdik. Biz bunu yaparken 2011'de Suriye olayı patlak verdi. Ve şu anda bizim temizlediğimiz parklarda maalesef Suriyeliler var."

700 SURİYELİ KADINI MESLEK SAHİBİ YAPTIK

Suriyelileri de eğitim kapsamına aldıklarını belirten Esnaf Odaları Birliği Başkanı, "Bizler komşuyuz. Komşu komşunun külüne muhtaç. Bizlerle haksız rekabet yapılıyor, kavga ediliyor. Ama bunların önüne geçilmesi lazım. Yapmış olduğumuz projelerle 700 Suriyeli bayana kadın kuaförlük eğitimi vererek meslek sahibi yaptık. Eğitimleri verirken çocuklarıyla geliyorlar diye kreş bile yaptık" ifadelerine yer verdi. 

SURİYELİLERE YAPAMIYORUZ

Oda olarak kendi esnaflarına tavizleri olmadığına ve ceza hak eden esnaflara ceza kesildiğine işaret eden Küsbeoğlu, Suriyelilere aynı şeyi yapamadıklarını söyleyerek, "Biz kendi esnafımıza tıpkı belediyelerin zabıta ekipleri olduğu gibi Esnaf Odaları Birliği'mizin Disiplin Kurulu var. Ve denetleme elemanlarımız, zabıta ekiplerimiz mevcut. Esnaflardan vergi mükellefi olmayan, ustalık belgesi olmayan ya da belediyeden ruhsat almayan esnaflara tutanak tutuyoruz. Ama biz Suriyelilere bunu yapamıyoruz. Ve ciddi bir şekilde haksız rekabet oluşuyor. En büyük sıkıntımız bu" dedi.

BENİM ESNAFIMLA HAKSIZ REKABET YAPMASINLAR

"Bir diğer sıkıntımız merdivanaltı ürünler ve kayıt dışı çalışanlar. Suriyelilerden sonra bu daha da çoğaldı" diyen Başkan şöyle devam etti; "Her tarafta dükkanlar açılmış ve kayıt dışı çalışılıyor. Biz Suriyelilere de muayene kaydı yaptırıp iş yeri açma ruhsatı verebiliyoruz. Ülkemiz güzel, insanlarımız güzel, mültecilerimiz de güzel ama huzurumuzu bozmasınlar. Yasal prosedürler neyse onu uygulayalım. Benim esnafımla haksız rekabet yapmasınlar. Ya da benim esnafıma ceza kesilirken onlara kesilmemezlik yapılmasın. Her şey adaletli olsun."

BİR KISMI ÜLKEMİZDE KALACAKTIR

Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürü Murat Atilla da yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; "Suriyelilerin bize yüklediği külfet göz ardı edilemez ama bunun yanında bize kattıkları da var. İlimizde yatırımı olan bir çok Suriyeli bulunuyor. Gelen göçmenlerin tümü gider diye bir şey dünyanın hiçbir yerinde yok. Bir kısmı ülkemizde kalacaktır. Ülkesine giden Suriyeli sayısı 300 bine yaklaştı. Artış gözleneceğini öngörüyoruz."

NARİN DEMİRCİ

GÜNDEM
Haber Merkezi
11.01.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin