İKA’nın Desteklediği Proje, Türkiye’ye Örnek Oldu

İKA’nın Desteklediği Proje, Türkiye’ye Örnek Oldu

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen Merkezi Biyogaz Tesisi Projesi, Türkiye’ye örnek oldu.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Merkezi Biyogaz Tesisi Projesi Sürdürülebilirlik Akademisi’nin düzenlediği Sürdürülebilir İş Ödüllerinde en iyi proje ödülünü kazandı.

Toplam bütçesi 13,5 milyon TL olan projenin 9 milyon TL’si İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Yapım süreci yaklaşık 12 ay sürecek olan Biyogaz Tesisi projesi ile çevresel problemlerin çözüme kavuşturulması beklenmekte, üretilecek yenilenebilir enerjiyle Gaziantep’te sürdürülebilir enerji yönetimi modellerine bir örnek teşkil etmesi, şehirde sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlanması, toprak verimliliğinin arttırılması ve temiz su kaynaklarının kirlenmesinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, olumsuz çevresel etkileri ortadan kaldırılarak oluşturulacak hayvancılık modeli ile bölgede hayvancılık yatırımları cazip hale gelecektir. Hayvansal atıkların organik gübreye dönüştürülerek milli ekonomiye katma değer sağlanması ve atığın zararlı çevresel etkilerinin ortadan kaldırılması sağlanacaktır.

Yapılan fizibilite çalışmalarına göre Mevcut atıklarla beraber tesisin beslenmesiyle günlük 9939 m3 biyogaz üretimi yapılarak, kojenerasyon tesisi ile yıllık 8.234.400 kWh elektrik,8.836.917 kWh eşdeğeri ısı üretilmesi öngörülmektedir. Ayrıca tesisin bir diğer çıktısı da organik katı gübre ile (30.439 m3/yıl), organik sıvı gübre (38.280 m3/yıl) olacaktır. Yapım süreci yaklaşık 12 ay sürecek olan projenin 2018 yazına kadar faaliyete geçmesi beklenmektedir.

EKONOMİ
Haber Merkezi
27.10.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin