İkinci el kitaplara ilgi büyük

İkinci el kitaplara ilgi büyük

Gaziantep`te ikinci el kitap satışı yapan sahaflar, vatandaşların ve öğrencilerin son günlerde ikinci el kitaplara olan ilgisinin artığına dikkat çekiyorlar. Sahaf Seydi Ahmet Bayraktar, sahaflara en çok ilginin öğrencilerden geldiğini anlattı.

Eyüboğlu Mahallesi Abdullah Edip Caddesinde kitap satışı yapan sahaflar, yeni kitapların pahalı olmasından dolayı öğrencilerin ve vatandaşın ikinci el kitaplara yöneldiğini söylediler. Kitapların pahalı olmasının okuma oranını düşürdüğünü ifade eden Sahaf Seydi Ahmet Bayraktar, “Eğitim, öğretim yılında bakanlık okullara ders kitapları dağıttı ama vermiş olduğu ders kitapları içeriği yardımcı farklı kaynaklarla destekleniyor. Bu yardımcı kitaplarda elimizde mevcuttur. Tabi ki bu kitapların sıfırları çok pahalı öğrencilerin ekonomik güçleri de çok iyi olmadığı için ikinci ele yöneliyorlar” şeklinde konuşarak sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Şimdi edebiyat dersinde öğretmenler bizim yerli klasiklerden, yabancı klasiklerden, güncel kitaplardan kitap öneriyorlar. Önerdikleri kitaplar bizde ikinci el olarak mevcuttur. Hem fiyat olarak ekonomik hem de çok çeşitliği burada bulabilirler. Maalesef ülkemizin bir açı gerçeği kitap okuma alışkanlığımız çok çok düşük. Kitap okuyan insanların hayata bakış açısı ve felsefesi kültür düzeyi ile okumayanlar arasında mutlaka bir farklılık gösteriyor. Kitap okunmamasının gerekçesinden bir tanesi de kitaplarının yenilerinin çok iyi derecede pahalı olmasıdır. Kendileri okuyup da bitirdikleri kitapları bizlere getiriyorlar. Bizde o kitapları kendilerinden alıp yerine yeni kitaplar vererek takas yapıyoruz, hem öğrenciler yeni kitap elde etme imkanı oluyor hem de atıl durumda olan kitaplar tekrardan edebiyat dünyasına kazandırılmış oluyor” dedi.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
21.05.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin