İkramiye başvurusunda gecikmeyin

İkramiye başvurusunda gecikmeyin

Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun, kamuda 30 yıldan fazla 2015’de emekli olanlar için ödenecek olan emekli ikramiyeleri için sürenin başlatıldığını açıkladı. Uzun başvuru süresinin 1 yıl ile sınırlı olduğuna dikkat çekti.

KATSAYILAR ESAS ALINARAK DEĞERLENDİRME YAPILACAK

Başvuru süresinin 1 yıl ile sınırlı olduğuna dikkat çeken Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun, “Kamuda 30 yıldan fazla çalıştıktan sonra 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olanlara ödenecek ikramiyeler için bir yıllık başvuru süresi başladı. Ödenecek emekli ikramiyesi, emeklilik ya da ölüm gibi nedenlerle görevin sona erdiği tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden ve emekli aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar esas alınarak yapılacak. Kanundan yararlanmak için tanınan 1 yıllık başvuru süresi başladı.Başvuru yapılan tarihi izleyen üç ay içinde ödemeler yapılacak” diye konuştu.

İKRAMİYELER SÜREYE GÖRE DEĞİŞECEK

“İkramiyenin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı ilk yıl ödenecek. Kalan kısmı ise bir yıl sonra yasal faiziyle birlikte ödenecek” şeklinde konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Emeklilik sonrası hayatını kaybedenler adına hesaplanacak ikramiyeler kanuni vârislerine ödenecek. Görevleri sırasında hayatını kaybeden memurlar adına tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesi ise ölüm tarihinde aylığa müstehâk olan dul ve yetimlerine yapılacak. Aylığa müstehâk dul ve yetimi bulunmayanların ise vârislerine ödenecek.”

EMEKLİLERE VERİLECEK BANKA PROMOSYONU

Emeklilerin maaş promosyonu almak için anlaştıkları bankaya 3 yıl taahhütte bulunmalarının yeterli olduğunu ve daha önce açıklanan diğer şartların ise kaldırıldığını vurgulayan Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun, ödenecek promosyon miktarlarının bankalarla mutabakata varılan minumum meblağ olduğunu vurgulayarak, “Bankalar bunun dışında kendi aralarında emeklilerimizi kendilerine çekmek için daha yüksek meblağlar verebilirler” dedi. Promosyon ödemesinin anne, baba veya eşinden yani yakınından emekli maaşı alanlar için de geçerli olduğunu belirtti. Promosyon ödemeleri emeklilerin T.C. kimlik numarasının son rakamına göre verilecek. T.C. numaraları; 9-7-5 olanlar Mart ayında, 3-1-8 olanlar Nisan ayında, 6-4-2-0 olanlar ise Mayıs ayında. Promosyon ödemeleri o ay ki maaşın alınacağı gün banka hesaplarına yatırılacak. Promosyon rakamları; Emekli Maaşı 1000 TL'den az olanlar için; 300 TL, Emekli Maaşı 1000 TL ile 2000 TL arasında olanlar için; 375 TL, Emekli Maaşı 2000 TL'den fazla olanlar için; 450 TL olacak.

SGK İLE PROMOSYON ANLAŞMASI İMZALAYAN BANKALAR

Şu ana kadar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile 16 banka arasında protokol anlaşması imzalandı.  Buna göre emekli promosyon ödemesi yapan bankalar; Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, Akbank, Burgan Bank, Vakıf Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Halkbank, Fibabank, Denizbank, ICBC Turkey, PTT Bank olarak belirlendi.

ÖZEL HABER
Mustafa Kanlı
14.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin