İktidara “kireç” gibi sözler!

İktidara “kireç” gibi sözler!

Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı ikinci oturumunda iktidar ve muhalefet meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandı. Gergin geçen meclis sonunda 2018 yılı Faaliyet Raporu oylaması gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısı gergin geçti. Toplantıya 2018 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili görüşmeler damga vurdu. Mecliste 2018 yılı Faaliyet Raporuna ilişkin söz alan Meclis üyesi Yılmaz Kireç,” Mecliste halkın iradesinden bahseden bir başkan meclis toplantılarına gelmiyor. Bunu esefle kınıyorum. Belediye Meclis üyelerinin yasal görevi, belde halkının hak ve menfaatlerini korumaktır. Bu nedenle kendi hak ve menfaatlerini koruması beklenemez. Yürürlükteki yasa gereği  1/1000 ölçekli uygulama imar planını yapma görevi İlçe Belediyelerine verilmiş bir yetkidir. İstisnai olarak Büyükşehir Belediyeleri kentsel dönüşüm alanları ve nazım imar planı üzerinden bir yıl geçmesi halinde eğer ilçe belediyesi uygulama imar planı yapmamışsa 1/1000 ölçekli plan yapmaya yetkilidir. Büyükşehir Belediyesi bütünüyle 1/1000 ölçekli planları kendisi yapmaktadır. Bu konuda ilçe belediyelerine yasayla verilmiş olan yetkinin gasp edilmesine sessiz kalan belediye meclisinin ve ilçe belediye başkanının halkın menfaatlerini koruması beklenemez. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerinin hak ve yetkilerini gasp etmiştir. Geçmiş dönemlerde yapılan parçacı ve noktasal planlara karşı yasal yolları kullanacağız” dedi.

İKTİDARI İHANETLE SUÇLADI

Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından 2014 seçimlerinde açıklanan 1027 projeye ilişkin konuşan Kireç, “1027 proje içerisinde yapılmayan çok sayıda proje var. Bu konuda 2 bin 500 metrekarelik yeşil alanın kente kazandırılmasını vaat etmişsiniz ancak bırakın yeşil alan kazandırmayı, 100.Yıl Kültür Parkının devamı olan yeşil alanı yapılaşmaya açarak bu kente ihanet ettiniz. Kentsel rant uğruna Metro Bölgesinde böyle değişiklikler yapıldı. TCDD alanı 300 bin metrekarelik alan yapılacaktı, yapılmadı. Ekolojik Kent Projesi yapılmadı, projeyi bozdunuz. Bu şehir borç batağına batmış durumdadır. İmar Tadilatlar yapıldı, tarımsal alanlar imara açıldı. Halkı kuru soğana muhtaç ettiniz” dedi.

400 MİLYONDAN FAZLA FAİZ ÖDENMİŞ

Kireç, “Manipüle edeceksiniz ancak bu borçların hepsi Asım Güzelbey ve sizlerin dönemlerinde kalma borçlardır. 2015 yılı faiz giderleri 31 milyon lira, 2016 yılında 64 milyon lira,  2017 yılında 144 milyon lira,  2018 yılında ise 167 milyon lira faiz ödenmiş. Toplamda 400 milyon liradan fazla faiz ödenmiş. Büyükşehir Belediyesinin toplamda 1 milyar 400 bin lira gibi bir borcu var. Büyükşehir Belediyesi borç batağına sürüklenmiştir” diye konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
19.04.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin