“İmar affında dikkatli olun”

“İmar affında dikkatli olun”

Gaziantep Barosu Avukatlarından Duygu Bozkurt, imar affı uygulamasında çifte standart olduğunu ve bunu bilmeyen özellikle gecekondu ile varoşlarda yaşayanların çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye genelinde bulunan toplam 13 milyon konutun iskan sorununu çözmek için çıkarılan imar affı yasası bazı sorunları da beraberinde getirdiğini belirten Av. Duygu Bozkurt, gecekondu bölgesinde yer alan yapıların kentsel dönüşüme girdiğini ancak uygulamada imarlı bölge ile aynı şartlarda ödeme yapıldığını söyledi. Bozkurt, "İmar barışı harcı matrahının hesaplanmasının fiyatlandırmasında da kat sayısı ölçü kabul edilerek yine gecekondu ve imarlı hak sahipleri aynı kapsamda değerlendirilmiştir. Bu durumda da hak sahipleri arasında eşitsizlik söz konusu olmaktadır" dedi.

HAKSIZLIĞA SEBEBİYET VERİLMELİ

Av. Bozkurt, imar barışı olarak adlandırılan yasanın zaman varken adil olması ve vatandaşlar arasında haksız uygulamaya sebebiyet vermemesi için düzeltme yapılmasının şart olduğunu söyledi. Yasa ile birlikte haksız uygulamaların ortaya çıktığını belirten Bozkurt, "İmar yasasına aykırı yapılıp ve kaçak olarak adlandırılan ve bundan dolayı kesilen idari para cezaları imar barışından faydalanmak şartıyla af ediliyor. Ancak daha önce bu kaçak yapılardan idari para cezasına maruz kalmış ve ödeme yapmış kişilerin imar barışıyla birlikte bu meblağı yeniden ödemeleri gerekmektedir. Haksızlığa sebebiyet vermemesi için cezayı ödeyenlerin imar barışına istinaden çıkacak olan miktara mahsup edilmesi adil bir uygulama olacaktır" dedi.

GECEKONDUDA SIKINTI VAR

Yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin usul ve esaslara göre bu belgenin yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerlidir hükmü yer aldığına işaret eden Bozkurt, "Bu hükme göre gecekondu bölgesinde yani kentsel dönüşüm kapsamında olan hak sahipleri için kentsel dönüşüm uygulama sürecine kadar kadar geçici bir hak niteliği oluşturmaktadır. İmarlı bölgede ise bu yasadan yararlanacak hak sahipleri için süresiz bir hak taşımaktadır. Çünkü imarlı bölgede kentsel dönüşüm söz konusu değil. O nedenle imar barışı harcı matrahının fiyatlandırmasında kat sayısı ölçü olarak kabul edilerek, gecekondu ve imarlı bölgedeki hak sahipleri arasında eşitsizlik söz konusu olmaktadır" diye konuştu. 

VEKİLLERE ÖNEMLİ GÖREV

"Bütün bu bilgiler ışığında bu durumun ek maddeyle yasaya eklenmesi ve mağduriyetin giderilmesi şarttır" diyen Bozkurt, "Bu durumda görev yapan vekillerimize önemli görevler düşmektedir. İmar aykırı yapılarından dolayı TCK'ya göre imar kirliliği suçu işlemiş ve bundan dolayı mahkemeleri devam eden kişiler vardır. İmar barışından faydalanmaları durumunda davalarının yaygınlaşmanın yenilenmesi ve devam eden davaların beratla sonuçlanması gerekir" şeklinde konuştu.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
7.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin