“İMKAN VERİLİRSE GÖREVE HAZIRIM”

Dünyayı tehdid eden koronavirüs karşısında Türkiye’de bilimsel çalışmalarıyla dikkat çeken Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı, küresel salgın karşısında üzerine düşen görevi yerine getirmek istiyor.
“İMKAN VERİLİRSE GÖREVE HAZIRIM”

Dünyayı tehdid eden ölümcül koronavirüs karşısında Türkiye’de ki tek uzman olarak gösterilen Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı, Hakimiyet Gazetesini ziyaret etti. Hakimiyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sabiha Kocaman ve yazarı Murat Dai ile ölümcül virüs hakkında görüşlerini paylaşan Ulaşlı, dünyayı tehdit eden ölümcül virüsle ilgili olarak önemli çalışmalara imza atacağını dile getirdi. Ulaşlı, “Görev verilirse dünyamız ve ülkemiz adına uzmanlık alanım olan bu konuda çalışma yapmaya hazırım” diye konuştu.

BİLİM ADINA ÖNEMLİ ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Koronavirüs tehdidi karşısında bilimsel tezleriyle dünyada sayılı uzmanların arasında yer alan Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı, 17 Mart’ta Twitter’dan yaptığı açıklamada koronavirüs ile ilgili doktora çalışmasına sahip tek akademisyen olabileceğini, üç yıl ABD’de, dört yıl Hollanda’da araştırma yaptığını söyleyerek, Sağlık ve Adalet bakanlıklarında “Mahkemede aklanmama rağmen iade edilmedim. Görev verilirse hazırım" çağrısını yapmıştı. İnsanlık adına elinden geleni yapmak için görev beklediğini anlatan Ulaşlı, Hakimiyet Gazetesini ziyaret etti. Ziyarette Hakimiyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sabiha Kocaman ve gazete yazarlarından Murat Dai ile görüş alış verişinde bulunan bilim insanı Ulaşlı önemli açıklamalarda bulundu.

“AŞI TÜRKİYE’DE BULUNABİLİR”

Akademisyen Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı, koronavirüs ile ilgili kendisi kadar kimsenin çalışmadığı görüşünde. O nedenle yapılan bilimsel çalışmalara katılmak ve destek vermek konusunda oldukça ısrarlı. Özellikle aşının Türkiye’de bulunabileceğine olan inancı tam. 4 yıl bu virüs üzerine çalışan Ulaşlı, "Türkiye'de hem alt yapı itibarıyla hem de bilimsel donanım itibarıyla bu aşıyı yapabilecek bilimsel heyet de alt yapı da var. Yeter ki fırsat verilsin" dedi. Ulaşlı, 2002-2005 yılları arasında Princeton Üniversitesi Moleküler Biyoloji Genetik Anabilim Dalı'nda 3 yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı, 2007 yılında Utrech Üniversitesi Tıbbı Biyoloji Genetik Anabilim Dalı'nda doktora yaptı. 2011-2016 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbı Biyoloji Ana Bilim Dalı'nda doçent olarak görev yapan Ulaşlı, görevden uzaklaştırılmıştı. Ulaşlı, Koronavirüs çalışmalarını şöyle anlattı:

“4 yıl boyunca Korona virüsler üzerine çalıştım. TÜBİTAK'a proje verdim. İki virüs arasındaki etkileşimi engellersem bu virüsün enfeksiyonunu durdurabilirim yaklaşımı idi. TÜBİTAK'tan bana ‘Verdiğiniz matematik projesi' diye dönüş yapıldı. Ben Sağlık Bilimi'ne proje vermiştim.”

Hakkındaki soruşturmada, Nisan 2017'de takipsizlik verildiğini, görevine iade edilmeyi beklemediğini dile getiren Ulaşlı, Türkiye'de aşı yapılması konusunda şunları söyledi:
“Kesinlikle mümkün. Türkiye'de hem alt yapı itibarıyla hem de bilimsel donanım itibarıyla bu aşıyı yapabilecek bilimsel heyet de alt yapı da var. Yeter ki fırsat verilsin.”

BİLİM İNSANLARI MEVCUT İLAÇLARLA TEDAVİYE ÇALIŞIYOR

Covid-19 hastalığına yol açan koronavirüsü ya da diğer ismiyle SARS-CoV-2 için dünyanın birçok yerinde, yüzlerce bilim insanı ilaç ve aşı geliştirmek için çabalıyor. Ancak bir ilacın geliştirilmesi genellikle yıllar sürüyor ve virüs kaynaklı ölümlerin artması, bilime uzun bir vakit tanımıyor. Bu nedenle dünya çapında pek çok araştırma ekibi, yeni ilaçlar geliştirmek yerine mevcut ilaçları kullanarak bir tedavi geliştirmeye çalışıyor. Bilim insanları geçen hafta 10 aday ilaç belirledi ve şimdi bu ilaçları, laboratuvarlarda test etmeye başladı.

DOÇ. DR. MUSTAFA ULAŞLI KİMDİR?

Genetik uzmanı Doçent Mustafa Ulaşlı, ABD Princeton Üniversitesi ve Hollanda'daki Groningen Üniversitesi'nde toplam 7 yıl koronavirüs üzerine çalıştı. Sonra koronavirüs ile ilgili yürüttüğü bilimsel çalışmalarına Türkiye’de, Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Ana ilim Dalı ve Genetik Bölümü’nde devam etme kararı aldı. Ulaşlı daha sonra KHK kararı ile görevden alındı.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
24.03.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin