”İnşaat sektörü canlanmalı”

”İnşaat sektörü canlanmalı”

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, piyasaların canlanmasının önünde ki en büyük engelin inşaat sektörü olduğunu söyledi. İnşaat sektörünün canlanmasıyla birlikte bağlı sektörlerinde canlanacağını anlatan Küsbeoğlu, canlılığın ancak bu şekilde olacağını anlattı.

“PİYASALARIN CANLANMASINI BEKLİYORUZ”

GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Bayramlarda, özel günlerde piyasaların canlanması gerekiyor. İşletmelerin yeni sezonlara bol çeşitle girmeleri gerekiyor” dedi. Küsbeoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bu nedenle sermayeye ihtiyaç duyuluyor. İnşaat sektörü bu konuda önümüzde büyük bir tıkanıklık olarak duruyor. İnşaat sektörünün bir an önce rahata kavuşması gerekiyor. Öncelikle kendi üretmiş olduğumuz ürünleri kullanmalıyız. Savurganlıktan kaçmamız gerekiyor, aşırıya gitmeden alışverişlerimizi yapmamız gerekiyor. Pahalı ürünlere rağbet etmeden, fırsatçı ve stokçuların piyasaya hakim oldukları fiyat furyasından kaçınmalarını istiyoruz. “Son 10 yılda açılan ve kapanan iş yerlerinin oranına baktığımız çok fazla bir değişim görünmüyor. İş konusunda çok fazla terk yok ancak meslek değişikliğinden dolayı kapanmalar ve iş terkleri oluyor. Genelde ortaklıkların bozulması ve meslek değişikliklerinden dolayı bu rakamlar ortaya çıkıyor. Kapanan işletmelerin yerine yeni işler yapılıyor ya da ortaklar ayrılarak iki ayrı işyeri açıyorlar. Son 10 yılın portresine bakıldığında her zaman yeni kayıtlarda artış olduğunu görüyoruz. Ondan dolayı herhangi bir tereddüdümüz bulunmuyor.”

“12 MESLEK GURUBUNU BAĞLIYOR”

“Piyasaların sıkıntılı olduğu herkes tarafından biliniyor. Piyasaların açılması gerekiyor. Şuanda inşaat sektörünün rölantide çalışması piyasayı olumsuz etkiliyor. İnşaat sektörünün çalışması 120 meslek grubunun çalışmasını sağlıyor” diye konuşan Küsbeoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“İnşaat sektörünün durması piyasalarda durgunluğa neden oluyor. Esnafların yaşamış olduğu krizin başlıca nedenlerinden bir tanesi döviz dalgalanmasından dolayı yatırım yapmak isteyen insanların tereddütte kalması, dengesiz kurdan dolayı ister istemez sıkıntı yaşanıyor.  Bu sıkıntı yalnızca esnaf ve sanatkarlarda değil, sanayici, iş adamı, tacirde de var. İnşallah bu sıkıntıları atlatacağız. Gerek 15 Temmuz’dan sonra gerekse geçtiğimiz yıl Ağustos ayında başlayan döviz kurunda yaşanan dalgalanma nedeniyle baş gösteren sıkıntılar devam ediyor. Bunların aşılması gerekiyor. Dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz.  Bu dört mevsimi yaşarken gerek imalat sektöründe olsun gerekse hizmet sektöründe olsun her mevsim değişikliğinde bir girişimcilik vardır. Girişimciliğin temelinde ise sermaye vardır. En büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi yaşamış olduğumuz sermaye sıkıntısıdır. İş yerlerimizi büyütmek, geliştirmek için krediler kullanıyoruz. Esnaf Kefaletlerden ve bankalardan kredi alıyoruz. Fazla borçlanma konusunu iyi görmüyoruz. İşinin döneceği kadar borçlanmanın esnaflar için daha iyi olacağını düşünüyorum.”

“FIRSATÇI VE STOKÇULARLA BAŞIMIZ DERTTE”

“Esnaflarımız, fırsatçılar ve stokçulardan dolayı sıkıntı içerisindeler. Biz stokçular ve fırsatçılara karşı hem vatandaşlarımızı hem de esnaflarımızı uyarıyoruz” şeklinde konuşan Küsbeoğlu, “Almış olduğunuz ürünlerin tarihine, kalitesine iyi bakın. Fırsatçı ve stokçulara meydan vermeyelim. Ülkemizde yaşanan sıkıntıların nedenlerinin bir tanesi de fırsatçılar ve stokçulardan kaynaklanıyor.  Ürünlerin fiyatlarını yükseltmek için ürünleri stokluyorlar. Halkımız ve esnaflarımız, yerli ürünleri tüketmeye yönelirlerse, ülkemiz için daha hayırlı olacaktır. Yabancı menşeili ürünlerden uzak durulmasını öneriyorum” diye konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
13.05.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin