İŞ BIRAKTILAR!…

Sayacı esnafı zam talebiyle iş bıraktı. İş bırakma eylemi nedeniyle sektörde önemli bir kriz kapıya dayandı.
İŞ BIRAKTILAR!…

Gaziantep’te sayacılar da iş bıraktı. Gaziantep’te GATEM Ayakkabıcılar Sitesi, Başpınar OSB ve Nizip Caddesi’nde faaliyet gösteren sayacılar, ayakkabı firmalarından zam talep ediyor. Eylem nedeniyle, kundura kesiciler ve montajcıların da çalışmadığına dikkat çeken sayacılar, bu nedenle iş bırakmanın binlerce kişiyi kapsadığını söyledi. Uzun süredir zam alamadıklarını dile getiren sayacılar, “Artık bıçak kemiğe dayandı, zam almadan işbaşı yapmayacağız” şeklinde görüş belirttiler.

İŞ BIRAKMA BİNLERCE KİŞİYİ KAPSIYOR

Kentte en yoğun olarak GATEM Ayakkabıcılar Sitesinde faaliyet gösteren sayacı esnafı zam taleplerine karşılık bulamayınca iş bıraktılar. Sayacı esnafları, sitede bulunan 400 atölyenin tamamına yakının iş bıraktığını, atölyelerde çalışan işçilerle birlikte sitede binden fazla çalışanın grevde olduğunu söylediler. Sayacı esnafı, sayacılar çalışmayınca, kundura kesiciler, montacılar gibi sektördeki diğer kesimlerin de iş yapamadığını, dolayısıyla iş bırakmanın binlerce kişiyi kapsadığını anlattılar.  Yıllardır çok düşük ücretlerle ve çok kötü koşullarda çalıştıklarını dile getiren esnaflar, diğer illerden gelen iş bırakma haberleri sonucunda Antep’teki sayacıların da hareketlendiğini ve sayacıların tepkileri ve talepleri sonucunda iş bırakma kararının alındığına dikkat çektiler. Yüzde 50 zam talep ettiklerini ve zam almadan iş başı yapmayacaklarını belirten sayacı esnafı, “Artık bıçak kemiğe dayandı” sözleriyle tepkilerini dile getirdiler.

“SOSYAL GÜVENCEMİZ YOK”

Hiçbir sosyal güvenceleri olmadan çalıştıklarını ve zam talebi dışında sigorta hakkı da talep ettiklerini söyleyen sayacı Süleyman Ceylan, “Şimdilik dernek olarak bir hafta iş bırakma kararı aldık. Ama zam talebimiz karşılanmazsa bu eylem süresiz olacak” uyarısında bulundu. Son yıllarda ayakkabı sektöründe ağırlığı giderek artan Suriyeli çalışanların da kendileriyle birlikte iş bıraktığını belirten Ceylan, “Onlar bizden daha mağdur, daha kötü koşullarda çalışıyor. O yüzden Suriyeliler de destek veriyor. Birlik olmaktan başka şansımız yok” diyerek, henüz iş bırakmaya katılmayan sayacılara birlik olma çağrısı yaptı.

Nizip Caddesi, Ünaldı ve KÜSGEt Bölgesinde bulunan Sayacı esnafı ile Ayakkabı üreticileri arasında zam krizi yaşanıyor. Ayakkabı üretiminin can damarı olan sayacılar, firmalardan yüzde 50 oranında zam talebinde bulundular. Artan maliyetler, elektrik, doğalgaz ve kira fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle zor günler yaşayan sayacı esnafı, zam taleplerinin yerine getirilmesi konusunda ısrarlarını sürdürdüler. Gaziantep genelinde faaliyet gösteren 10 bin sayacı esnafı ile ayakkabı üreticileri arasında yapılan görüşmelerde sonuç alınması bekleniyordu.

ANLAŞMA SAĞLANAMADI

Sayacı esnafının zam talebinin ayakkabı üreticileri kabul edilmemesi üzerine sayacı esnafı iş bıraktı. Sayacı esnaflarının iş bırakması ile birlikte ücret krizi farklı bir boyuta taşınırken, Gaziantep Sayacılar Odası Başkanı Mehmet Sarıbal gazetemize açıklamalarda bulundu. Sarıbal, “Sayacılar Odası olarak 1,5 yıldan bu yana fiyat listesi ile ilgili düzenleme yapmadık. Ekim ayından önce fiyat listesinde güncellemeleri yaparak, imalatçı arkadaşlarımızın mağdur olmamasını istedik. Alınan siparişlerin yeni tarifeden uygulanmasını istedik. Üreticiler biz istemeden fiyatlara zam yapmıyorlar. Fason çalışan sayacı esnaflarımız, ayakkabı imalatçılarından çok düşük oranda ücretler alabiliyorlar. Bir saya ustası haftalık 400 ila 500 lira arasında ücret alıyorlar.”

“SONUÇ ALININCAYA KADAR İŞ BIRAKMA SÜRECEK”

Üreticilerle anlaşma sağlanamadığını söyleyen Sarıbal, “Yapılan görüşmelerde ne yazık ki uzlaşma sağlanmadı. İki yıldan bu yana esnaflarımız herhangi bir ücret artışı alamıyorlardı. Resmi fiyat listesinin oluşmamasından dolayı oluşan bu durum karşısında yüzde 30 ile yüzde 50 oranında artış isteğinde bulundu. Kabul edilmemesi üzerine arkadaşlarımız iş bırakma kararı aldılar. Yapılan görüşmelerde olumsuz olunması nedeniyle bu karar alındı. Önümüzdeki günlerde de iş bırakma eylemi sürecek” diye konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
13.10.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin