İş insanları “diplomasiden” yana

İş insanları “diplomasiden” yana

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ortak açıklamada, “Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu olarak Suudi Arabistan'ın Türk Mallarına uyguladığı ambargonun diplomasi yoluyla çözülmesi platformumuzun ortak temennisidir” denildi.

DEKLARASYONA GAZİANTEP TİCARET ODASIDA İMZA ATTI

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Suudi Arabistan’la yaşanan ambargonun diplomasi yönetimiyle çözüme kavuşturulması gerektiğini dile getirdi. Yıldırım açıklamasında, “Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Ortadoğu ülkeleri tarafından gayri resmi, uluslararası ticaret kurallarına aykırı uygulamalarla, ilgili ülkelere olan ihracatımız engellenmeye çalışılmaktadır. Suudi Arabistan ve bazı Ortadoğu ülkelerinden Türk ürünlerine karşı boykot çağrıları yapılıyor. Vergiler artırılıyor. Türk ürünleri gümrüklerde bekletiliyor. Yapılan uygulamaların milli ekonomilerini korumaya yönelik olduğunu düşünmüyoruz. Bu durumu ülkeler arasında yaşanan siyasi bir takım anlaşmazlıkların iş insanlarına geri yansıması olarak görüyoruz” dedi.

Yıldırım açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“İş insanları olarak Suudi Arabistan ve tüm ülkelerle ticari ve ekonomik ilişkilerimizin sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi bizim için çok önemlidir. Ticaretin refahı artıran en önemli unsur olduğunu biliyoruz. Dış ticaret yapan üyelerimizden yoğun bir biçimde, Suudi Arabistan hükümetinin yerel ithalatçı firmalarına baskı yolu ile Türkiye ile ticaret yapmamaları yönünde telkinde bulunduğu hatta bunun için imzalı beyan aldığı yönünde geri bildirimler tarafımıza ulaşmaktadır. Ambargo nedeniyle işleri sekteye uğrayan iş insanlarımız, Suudi Arabistan ile ihracatın yeniden önünün açılmasını ve getirilen engellerin kaldırılmasını bekliyor. Bölgemiz ve ülkemiz dış ticaretinde önemli bir partner olan Suudi Arabistan’daki ambargo niteliğindeki, uluslararası ticaret kurallarına aykırı bu uygulamaya ilişkin gerekli aksiyonların alınması en büyük temennimizdir. Platform üyeleri olarak çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde yürütülecek ticari diplomasi ve hükümetimizin siyasi girişimleriyle oluşacak karşılıklı işbirliği zemininde tüm sorunları çözebileceğimize ve tüm engelleri birlikte aşabileceğimize içtenlikle inanıyoruz.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
23.10.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin