“İşletme hakkı güçleşiyor”

“İşletme hakkı güçleşiyor”

Belediye ve özel şahıslara ait Aile Sağlığı Merkezlerinde kira fiyatlarına yüzde 40’ın üzerinde zam yapıldı. Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Genel Sekreteri Doğan Eroğulları, “Belediyeler tarafından yapılan zam, Aile Sağlığı Merkezlerinin işletilmesini güçleştiriyor” dedi.

KİRA PROBLEMİ DEVAM EDİYOR

Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’nde kira problemi devam ediyor. Belediyelere ve özel kişiler ait olan yerlerde ASM kiraları yüzde 40 oranında zamlandı. Uygulanan zam miktarları vatandaşlara sağlık hizmeti sunan ASM’lerde giderlerin artmasına neden olurken konuya ilişkin olarak Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Genel Sekreteri Doğan Eroğulları açıklamalarda bulundu. Eroğulları açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Aile Sağlığı Merkezleri, kamu, özel ve belediyelere ait alanlarda kuruldu. Şahıslara ait yerlerde bölgeye göre kira oranları değişiyor. İbrahimli Bölgesi’nde bulunan bir ASM’de giderler daha farklı oluyor. 4-5 bin lira kira ödeyen ASM’ler var. Yer bulunamaması nedeniyle bir gecekonduyu ASM’ye çevirerek, zor şartlar altında çalışan arkadaşlarımız var. Belediyeler tarafından açılan ihalelerde arkadaşlarımız yüksek artışlara zorlandılar. Oraları doktorlar dışından kimse bu ihalelere girememesine rağmen yüzde 40’lara varan oranlarda zam yapıyorlar. Bu binalar hayırseverler tarafından yaptırılmış olmasına rağmen buralardan kira alınıyor. Vatandaşlara sunulması için kamuya verilen bu yerlerden yüksek kiralar alınıyor.”
Eroğulları sözlerine daha sonra şu şekilde devam etti;

“İlk etapta kuruluşta bu oranda bir bedel ödeniyor. Mevcut Aile Sağlığı Merkezlerinde bu durum değişiyor. Oraya yerleşiyorlar. Özel şahıslara ait olan yerlerde ise yerine göre fiyatlar geliyor. 4 bin lira kira veren arkadaşlarımız var, bunların düzenlenmesi gerekiyor. Son dönemlerde Aile Sağlığı Merkezlerinin işletilmesi ile ilgili sorunları anlatan Eroğulları, “ASM’lerin işletilmesi ile ilgili devletin vermiş olduğu cari gider ödenekleri yüzde 10 artırıldı, asgari ücrette yüzde 26 oranında bir artış meydana geldi. Özellikle belediyelere ait binalarda hizmet veren Aile Sağlığı Merkezlerinde kira oranları yüzde 40 oranında zamlandı. Bu konuda Şahinbey ve Şehitkamil İlçe Belediye Başkanları ile görüşmelerde bulunduk. Belediyeler tarafından yapılan zam, Aile Sağlığı Merkezlerinin işletilmesini güçleştiriyor. Döviz kurundaki artış ile birlikte pansuman malzemeleri, medikal malzemeler gibi ASM’lerde kullanılan tüm malzemelere zam geldi. Bu anlamda Aile Sağlığı Merkezlerinin işletilmesi giderek güçleşiyor.”

HÜSEYİN DOĞAN

GÜNDEM
Haber Merkezi
7.10.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin