“İSRAFIN NEDENİ KALİTESİZ ÜRETİM”

Ekmekte yaşanan israf ülke genelinde tartışılırken israf noktasında kalitesiz ekmeğe dikkat çekiliyor
“İSRAFIN NEDENİ KALİTESİZ ÜRETİM”

Ekmekte yaşanan israfın önüne geçebilmek için ülke genelinde seferberlik başlatıldı. İsrafın önüne geçebilmek için ilk başta yapılması gereken ise kaliteli ekmek üretimi olarak gösteriliyor. Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin, ekmek üretiminde unun doğallığının korunması gerektiğine vurgu yaptı. Diğer yandan Pideciler Odası Başkanı Abdullah Sarı ise, “Marketlerde promosyon ekmek satışı israfı tetikliyor” dedi.

“KALİTELİ EKMEK ÜRETİLİRSE İSRAF YAŞANMAZ”

Kalitesiz ekmek üretiminin israfın yaşanmasında ki en önemli konulardan birisi olduğuna dikkat çeken Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin, ekmeklik unun beyazlaması için kullanılan maddeler ve hamur yoğurulurken kalitesiz maya kullanıldığından dolayı satın alınan ekmeğin tüketilmediğini söyledi. Seçkin açıklamasında, “Kaliteli ekmek üretimi gerçekleşmiş olsa ekmekte yaşanan israfın önüne önemli oranda geçilmiş olur. Fakat ekmek üretiminde kullanılan unun beyazlatılması için kullanılan maddeler ve hamurda kullanılan kalitesiz maya çeşitleri satın alınan ekmeğin bir gün sonra tüketilemez hale gelmesine neden oluyor. Tüketilmeyen ekmek ise israfa yol açıyor. Kaliteli ekmeğin üretilmesinde kurallara uyulması halinde ekmekte yaşanan israfın önemli ölçüde önüne geçilmiş olur. Bu konuda ekmek üreticilerinin daha kaliteli ekmek üretmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

“EKMEKTE İSRAFIN NEDENİ PROMOSYONLU EKMEK SATIŞI”

Gaziantep Pideciler Odası Başkanı Abdullah Sarı, ekmekte yaşanan israfın büyük marketlerde satılan promosyonlu ekmek satışı olduğunu anlattı. Sarı, bir ekmek alana bir ekmek bedava uygulamasının neredeyse tüm marketlerde geçerli olduğunu anlatarak, “Marketlerin önemli bölümünde kalitesiz ve gramajı düşük ekmek satışı gerçekleştiriliyor. Bir ekmek alana bir ekmek bedava uygulaması nedeniyle vatandaşlarımız ihtiyacından daha fazla ekmek almış oluyorlar. Fazla alınan ekmek haliyle tüketilmediği zaman israfa yol açıyor. Pideci esnafından satın alınan ekmekte bugüne kadar daha bizler ekmeğin israf olduğuna şahit olmadık. Sadece promosyon ekmek satışlarında israfın önünün açıldığına şahit oluyoruz. Ekmeğin israf edilmesine en çok bizler üzülüyoruz. Ucuz diye marketlerden ekmek satın alan ve üzerine aldığı ekmek kadar bedava ekmek alan vatandaşlarımızın bu tür uygulamalardan uzak durmalarını istiyoruz” diye konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
14.12.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin