İstasyon Caddesi güzelleşiyor

İstasyon Caddesi güzelleşiyor

Gaziantep’in kentsel sit alanının dışında kalan ancak Bayazhan, Gaziantep Kalesi, Tarihi Bey Mahallesi arasında bir köprü vazifesi gören Maarif Kavşağı’ndan İstasyon Caddesi yönü, Atatürk Bulvarı'nın yönü ve Suburcu Caddesi yönündeki yolların düzenlenmesi çalışmalarında sona gelindi.

KENTE ÖZGÜ MİMARİ ORTAYA ÇIKARTILIYOR

Daha önce, Atatürk Bulvarı ve İstasyon Caddesi üzerindeki dükkân ve otel sahipleriyle fikir alışverişinde bulunmak için, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Başkan Vekilleri Erdem Güzelbey ile Mehmet Berk ve Genel Sekreter Sezer Cihan’ın katılımıyla Büyükşehir Meclis Salonu’nda toplantı düzenlemişti. Yapılacak işler hakkında katılımcılara sunum yapıldı, fikir alışverişinde bulunuldu. Bölgenin merkezi olduğu ve yerli ve yabancı birçok turistin kullandığı yolların cephesi tarihi kent estetiğine göre tekrar düzenleneceği belirtildi. Proje kapsamında ilk olarak; yıkılan Bedesten AVM’den Maarif Kavşağı’na ve buradan Atatürk Bulvarı istikametinden geçilerek Çınarlı’da bulunan şehitler abidesinin olduğu noktaya kadar projenin sürdürüleceği, projenin ilerleyen zamanda genişleyeceği bildirildi. 110 iş yeri, 5 otel ve 1 hastanenin bulunduğu mevkilerde yılların birikimi, hava kirliliğinden, egzoz gazlarından ciddi kirlenmeler, bilinçsiz tabela asımı, cephelerdeki eklentiler, dış cephelerden sarkıtlan kablolar, cepheye yapılan büyük metal bacalardan temizlenerek, çevre ve kaldırım düzenlemesi yapılacak. Büyükşehir, toplamda 542 metreden oluşan bina cephelerini ortaya çıkararak yapıldığı dönemin mimarisini yansıtacak.

“SADE VE DÜZGÜN BİR DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR”

Düzenlemeler hakkında konuşan Başkan Fatma Şahin, “Bizler belediye olarak bunları sizler için yaptığımızdan sizin ne düşündüğünüz, yapılan işe katkınız, sizin baktığınız yerden bakmanız için önemli. Şehrin göbeğinde tabelalarla karmakarışık, garip bir görüntü var. Bu projede Çevre Bakanlığı’nın desteğini alarak ekibimizle çalıştık. Sade, düzgün ve estetik bir düzenlemenin ihtiyacı var. Bu proje ile yeni sezona yeni görüntüyle gireceğiz” dedi.

“SİZLERE YÜK OLMADAN BU ÇEVRE DÜZENLEMEYİ YAPACAĞIZ”

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erdem Güzelbey, daha öncesinde tarihi yerlerin cephe düzenlemesinin yapıldığını hatırlatarak, “Yeni dönemde bazı caddelerde çevre ve cephe düzenlemesi yapmayı planlıyoruz. Niye burayı seçtik derseniz bunun sebebi Gaziantep’in kent dokusu ile şehri birbirine bağlanyan bir nokta. Bu aksta oluşan kirliliği ve deformazyona karşı çalışacağız. Sizlere yük olmadan bu çevre düzenleme işine gireceğiz. Sizlerden ricamız bize yardımcı ve destek olmanız. Bu çevre düzenlemesi sonrası kaldırımların hepsi yenilenecek” diye konuştu.

“MERKEZ HAKETTİĞİ ESKİ GÜCÜNE KAVUŞACAK”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan ise buranın ayrı bir önemi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “ Bu aks, tarihi binalar arasında köprü niteliği taşıyor. Bayazhan, Bey Mahallesi ve kale arasında. Hasas bir nokta olduğundan biz hemen yapalım dedik. Gelen bütün turistlere bu aksı kullanıyor. Buraya yakışır bir şekilde cazibesi yüksek bir yeri daha da arttıracağız. Proje tamamlandığında merkez hakkettiği eski gücüne kavuşacak.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
19.05.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin