İstihdamın gözbebeği GESOB

İstihdamın gözbebeği GESOB

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, GESOB bünyesinde sürdürülen eğitim çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar 11 binin üzerinde kişinin meslek kurslarından faydalandığını ve istihdama dahil edildiğini anlatan Küsbeoğlu, bu yöndeki çalışmaların aralıksız bir şekilde sürdürüleceğini anlattı.

“MÜLTECİ SORUNUNU YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Küsbeoğlu, istihdama yönelik olarak GESOB tarafından verilen eğitimlere ve istihdam çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Küsbeoğlu, “2011 yılında başlayan Suriye Krizi ile birlikte ortaya çıkan mülteci akını özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sosyal, kültürel ve ekonomik risklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Söz konusu bu riskler sanayi kenti olan Gaziantep il sınırları içerisinde ciddi şekilde hissedilmiştir. İl genelinde resmi rakamlara göre 433 bin 664 Suriyeli Mülteci yaşadığı ifade ediliyor. Resmi olmayan rakamlara göre ise bu sayının 500 binin üzerinde olduğu yönünde oluyor. Suriyeli Mülteciler 2011 yılından bu yana üreten değil sadece tüketen ve korunmasız bir toplum olarak ülke genelinde yaşamlarını sürdürmektedir. Bu durum en gelişmiş ekonomiler için dahi çok ciddi bir yüktür. Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Birliği olarak, 2011 yılından bu yana mülteci sorununu yakından takip ediyor, bu konuda görüş ve önerilerimizi ulusal ve uluslar arası birçok kurum ve kuruluşla paylaşıyoruz.”

“MESLEKİ ALANLARDA KATKI SAĞLAYACAKLAR”

Küsbeoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Gaziantep, Türkiye genelinde en çok mülteci barındıran iller arasında yer alıyor. İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomisi yapısı her ne kadar güçlü olsa da bu konuda yapılması gereken önemli çalışmalar bulunmaktadır. Türkiye genelinde yaşayan Suriyeli mültecilerin demografik yapısı incelediğinde 0-18 yaş grubunda yaklaşık 1 milyon 662 bin 753 kişi, 15-24 yaş grubunda 815 bin kişi bulunuyor. Nüfusun büyük bir kısmının genç olduğu görülüyor. Genç nüfusa bakıldığında niteliksiz ve mesleksiz oldukları gözlemlenmektedir. Dolayısıyla bu genç nüfusun mesleki eğitim almaları sağlanarak nitelikli iş gücü olarak üretime dahil edilmeleri sağlanmalıdır. Bu konu hem ilimizin hem de mültecilerin ekonomik refah düzeyine katkı sağlayacaktır.”

“BAŞLATILAN PROJELER ARALIKSIZ ŞEKİLDE SÜRÜYOR”

“Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği olarak, 2016 yılından bu yana uluslar arası fonlardan sağlanan desteklerle oldukça genç bir nüfusa sahip olan Suriyeli Mülteciler ve dezavantajlı Türk vatandaşlarına yönelik proje çalışmalarını hayata geçirdik. 2016 ve 2018 yıllarında toplam 875 mülteci ve Türk vatandaşının mesleki eğitim almalarını sağlayarak nitelikli işgücü olarak ilgili sektörlerde iş bulmalarına olanak sağlanmıştır” şeklinde konuşan Küsbeoğlu sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;
“2019 yılı içerisinde toplam 380 kişiyi kapsayacak şekilde dört farklı formatı geliştirerek ilgili fon kuruluşlarına iletildi. Söz konusu projelerden ilki 18.03-2019 tarihinde Türk Kızılay Toplum Merkezi tarafından onaylanarak uygulamaya konulmuş, diğer 3 proje onay aşamasındadır. Bu çalışmaların tamamı mültecilerin ekonomik yapı içerisine entegre edilerek üretken olmaların sağlanması ekseninde tasarlanmıştır. Bu bölgesel olarak sanayi sektörlerinin gelişmesine, nitelikli iş gücünün oluşmasına ciddi katkılar sağlayacaktır. Son olarak Suriyeli Mültecilerin Türkçe Dil eğitimlerine yönelik Ankara Üniversitesi Yabancı Dil Araştırma Merkezi (TÖMER) ile Haziran ayında işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol kapsamında 250 mültecinin Türkçe dil eğitimleri gerçekleştirilecektir. GESOB olarak Proje tabanlı olarak çalışıyoruz, hedef kitle formatında eğitimler veriyoruz. 2016 yılından bu yana Suriyeli mülteci ve Türk vatandaşları olmak üzere 875 kişiye eğitimler verdik. 90 mülteci şu anda istihdam ediliyor. Kızılay Toplum Merkezi, Çalışma Örgütü ile proje çalışmalarımız var. 2019 yılı içerisinde 380 kişiye eğitim vermeyi hedefliyoruz. İstihdam oranı ise yüzde 50 olarak hedeflendi. Burada  yurt dışı desteklerin payı var. İşveren payının tamamı, çalışma izin ve maliyetlerinin tamamını karşılıyorlar. Bu da işverenler için cazip hale geliyor ve istihdam kolaylaşıyor.  9 alanda 60 dalda mesleki eğitim verebilecek kapasiteye sahibiz. 2000 yılından bu yana toplam 11 bin 596 kişiye eğitimler verilerek istihdama kazandırıldı. Biz esnaf ve sanatkarlarımızın hem kendi eğitim ihtiyaçlarını hem de nitelikli iş gücü ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik her türlü faaliyetin içerisindeyiz.”

“BÜNYEMİZDE KURULAN SURİYE MASASI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR”

“2016 yılında Uluslar arası Çalışma Örgütü (ILO) ile yapılan görüşmelerde mültecilerin teşvik edilerek ekonomik yapı içerisine dahil edilmeleri konusunda ciddi çalışmalar yapılmış bu çalışmaların en önemli çıktısı olarak GESOB bünyesinde Suriye Masası oluşturulmuştur” diye konuşan Küsbeoğlu sözlerni şu şekilde sürdürdü;
“Bu masa ile mültecilerin Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin yasal düzenlemeleri, mevzuatları, yönetmelikleri hakkında bilgilendirilmesini sağlayarak işyeri açmak isteyen mültecilere rehberlik etmektedir.  Aynı zamanda çalışmak isteyen veya eğitim almak isteyenlerinde kaydını alarak gerekli yönlendirmeleri yapmaktır.”

GÜNDEM
Bülent Öner
15.08.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin