İstihdamın önünü açtılar

İstihdamın önünü açtılar

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından başlatılan meslek edindirme kurslarında bugüne kadar binlerce işsiz genç işe kavuştu. İstihdam noktasında başarılı çalışmalara imza atan GESOB bu anlamda göz dolduruyor.

SURİYELİ SIĞINMACILARA YÖNELİK ÖNEMLİ ADIMLAR

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Gaziantep, Türkiye genelinde en çok mülteci barındıran iller arasında yer alıyor. İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomisi yapısı her ne kadar güçlü olsa da bu konuda yapılması gereken önemli çalışmalar bulunmaktadır. Türkiye genelinde yaşayan Suriyeli mültecilerin demografik yapısı incelediğinde 0-18 yaş grubunda yaklaşık 1 milyon 662 bin 753 kişi, 15-24 yaş grubunda 815 bin kişi bulunuyor. Nüfusun büyük bir kısmının genç olduğu görülüyor. Genç nüfusa bakıldığında niteliksiz ve mesleksiz oldukları gözlemlenmektedir. Dolayısıyla bu genç nüfusun mesleki eğitim almaları sağlanarak nitelikli iş gücü olarak üretime dahil edilmeleri sağlanmalıdır. Bu konu hem ilimizin hem de mültecilerin ekonomik refah düzeyine katkı sağlayacaktır.”

ULUSLARARASI FONLARDAN DESTEK ALINIYOR

“Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği olarak, 2016 yılından bu yana uluslar arası fonlardan sağlanan desteklerle oldukça genç bir nüfusa sahip olan Suriyeli Mülteciler ve dezavantajlı Türk vatandaşlarına yönelik proje çalışmalarını hayata geçirdik. 2016 ve 2018 yıllarında toplam 875 mülteci ve Türk vatandaşının mesleki eğitim almalarını sağlayarak nitelikli işgücü olarak ilgili sektörlerde iş bulmalarına olanak sağlanmıştır” şeklinde konuşan Küsbeoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“2019 yılı içerisinde toplam 380 kişiyi kapsayacak şekilde dört farklı formatı geliştirerek ilgili fon kuruluşlarına iletildi. Söz konusu projelerden ilki 18.03-2019 tarihinde Türk Kızılay Toplum Merkezi tarafından onaylanarak uygulamaya konulmuş, diğer 3 proje onay aşamasındadır. Bu çalışmaların tamamı mültecilerin ekonomik yapı içerisine entegre edilerek üretken olmaların sağlanması ekseninde tasarlanmıştır. Bu bölgesel olarak sanayi sektörlerinin gelişmesine, nitelikli iş gücünün oluşmasına ciddi katkılar sağlayacaktır. Son olarak Suriyeli Mültecilerin Türkçe Dil eğitimlerine yönelik Ankara Üniversitesi Yabancı Dil Araştırma Merkezi (TÖMER) ile Haziran ayında işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol kapsamında 250 mültecinin Türkçe dil eğitimleri gerçekleştirilecektir. GESOB olarak Proje tabanlı olarak çalışıyoruz, hedef kitle formatında eğitimler veriyoruz. 2016 yılından bu yana Suriyeli mülteci ve Türk vatandaşları olmak üzere 875 kişiye eğitimler verdik. 90 mülteci şu anda istihdam ediliyor. Kızılay Toplum Merkezi, Çalışma Örgütü ile proje çalışmalarımız var. 2019 yılı içerisinde 380 kişiye eğitim vermeyi hedefliyoruz. İstihdam oranı ise yüzde 50 olarak hedeflendi. Burada  yurt dışı desteklerin payı var. İşveren payının tamamı, çalışma izin ve maliyetlerinin tamamını karşılıyorlar. Bu da işverenler için cazip hale geliyor ve istihdam kolaylaşıyor.  9 alanda 60 dalda mesleki eğitim verebilecek kapasiteye sahibiz. 2000 yılından bu yana toplam 11 bin 596 kişiye eğitimler verilerek istihdama kazandırıldı. Biz esnaf ve sanatkarlarımızın hem kendi eğitim ihtiyaçlarını hem de nitelikli iş gücü ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik her türlü faaliyetin içerisindeyiz.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
8.07.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin