İSTİSMARCILAR!

İSTİSMARCILAR!

Yerli dilencilerle mücadele edilirken şimdi de ithal dilencilerimiz oldu...

Mübarek Ramazan ayında kent genelinde her köşe başında görmeye alıştığımız dilencilere şimdide ithal dilenciler eklendi. Özellikle Adana ve Osmaniye’den Gaziantep’e dilenmek için gelen kişiler karşısında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri çalışmalarını yoğunlaştırdı. Dilencilik yaptığı tespit edilen kişilere uygulanan 109 liralık para cezasına rağmen bazı zamanlarda yakalanan dilencilerin üzerlerinde binlerce lira para çıkıyor.

RAMAZAN AYINI FIRSAT BİLİYORLAR

Özellikle mübarek ayı fırsat bilen dilenciler Gaziantep genelinde dini duyguları istismar ederek vatandaşlardan para topluyorlar. Diğer yandan Ramazan ayı nedeniyle Osmaniye ve Adana illerinden çok sayıda dilenci Gaziantep’te dileniyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerinin yoğun çalışmalarına rağmen önlenemeyen dilenci furyası karşısında Gaziantepliler de çaresiz kaldı. Mübarek ayın dışında ise kent genelinde özellikle cadde ve kavşaklarda mendil satan ve dilenen çocuklara yönelik olarak sürdürülen mücadelenin etkin hale getirilmesi gerekiyor. Kavşaklarda sıkça karşılaştığımız dilenen ve mendil satan çocukların rehabilite edilmesi ve onların eğitimden geri bırakılmaları gerekiyor.

ÇOCUKLARIN AİLELERİNE ULAŞILMALI

Gaziantep’te kavşaklarda dilenerek aile ekonomilerine katkı sağlamaya çalışan veya zorla dilendirilen çocukların ailelerine ulaşılması ve çocukların eğitimlerini düzenli şekilde sürdürmeleri yönünde adımların atılması gerekiyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına ise bu konuda önemli görevler düşüyor. Kent genelinde kavşaklarda dilenen veya satıcılık yapan çocukların topluma kazandırılması ve eğitimlerinden geri kalmamaları için yakalanan o çocukların ailelerine ulaşılması gerekiyor. Bu konuda yapılacak çalışmalar sayesinde bu çocukların topluma kazandırılacağı ve eğitimlerinden geri kalmayacakları ifade ediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bu konuda önderlik yapmasının da doğru olacağı kaydediliyor.

ÖZEL HABER
Bülent Öner
16.06.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin