İşverenlere müjde

İşverenlere müjde

SGK pirim borcunu ödemeyenlere yeniden yapılandırma geliyor. Aile, Çalışma ve  Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal  Güvenlik Kurumu tarafından uyumlu işveren düzenlemesinin hayata  geçirildiğini ve böylece işverenlerin 12 ayı geçmeyen borçlarını uygun  koşullarda taksitlendirerek yapılandırabilecekleri müjdesini verdi.

SGK prim borcu bulunanlar için taksitlendirebilme imkanı sağlanıyor. Özellikle işverenleri ilgilendiren bu uygulama ile prim borçları 60 aya kadar taksitlendirebilecek. Önce uyumlu prim borçlularının tespit edileceğini sonrasında ise çok zor durum halinin inceleneceğini belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu kapsamdaki işverenlerin aylık taksitler halinde prim borçlarını ödeyebileceklerini duyurdu.

100 Günlük Eylem planı kapsamında işverenlere kolaylık sağlamaya  ve yanlarında olmaya devam ettiklerini belirten Aile, Çalışma ve  Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu kapsamda Sosyal  Güvenlik Kurumu tarafından uyumlu işveren düzenlemesinin hayata  geçirildiğini böylece işverenlerin 12 ayı geçmeyen borçlarını uygun  koşullarda taksitlendirerek yapılandırabileceklerini duyurdu.

HANGİ KOŞULLARDA YAPILANDIRMA OLACAK?

İyi niyetli ve yükümlülüklerini yerine getirmesi  karşın elde olmayan nedenlerle bazen primlerini süresinde ödeyemeyen  işverenlere birçok kolaylık getirildiğini ifade eden Selçuk,  düzenlemeden  yararlanabilecek uyumlu işverenlerin tespitinin Sosyal Güvenlik Kurumu  tarafından yapılacağını açıkladı.

Buna göre; ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle yıllık gelir veya  kurumlar vergisi mükellefi olanlardan başvuru tarihi itibarıyla en az  3 yıldır prim ödeme yükümlüsü olmak ve başvuru tarihinden geriye doğru 3  yıla ait aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet  beyannamelerini süresinde vermiş ancak borç ödemede hüsnüniyet sahibi  olmasına rağmen son 1 yıl içerisinde borçlarını ödeyememiş olmak koşulları aranıyor.

“İşverenlerimiz ne kadar güçlü olursa istihdamımızda aynı oranda  güçlenecektir” açıklamasında bulunan Bakan Selçuk “İşverenlerimizin omuzlarındaki yükü bölüşerek geleceğimizi  refahla inşa etmeye devam ediyoruz, biliyoruz ki, işverenlerimiz ne kadar güçlü olursa istihdamımızda  aynı oranda güçlenecektir” dedi.

GÜNDEM
Haber Merkezi
20.11.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin