“İŞYERLERİ TÜRKÇE TABELA ASACAK”

“İŞYERLERİ TÜRKÇE TABELA ASACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı kelimelerin kullanılmasını eleştirerek, “Gerçekten bir özentidir gidiyor. Kendi dilimizin zenginlikleri varken bu özentilerle adeta, biraz ağır olacak ama hayvanların yarıştırıldığı malum Avrupa’daki arenaları kalkıp spor salonlarında isim olarak kullanmak pek de kibar değil, şık değil” diye konuşmuştu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sitemine ilk yanıt Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde geldi. Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri kent genelinde yabancı isim içeren tabelaların tamamını kaldırma kararı aldı.

“BUNLARI ENGELLEYİN, BU TABELALARI SÖKÜN”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Dil Kurumu’nun töreninde yaptığı konuşmasında toplumun yabancı özentisine dikkat çekerek, “Teknolojinin tüm dünya ile birlikte bizi belirli sınırlara ve dillere mahkum etme tehdidi karşısında Türkçeye daha sıkı sahip çıkmak mecburiyetinde olduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Eskiden kıraathane vardı bizde, şimdi buraların isimleri clup olmuş, kafeterya olmuş. Ne güzel kıraathanemiz var. Nedir bu kıraathane, burada kitap oku, gazete oku, kahveni iç, adeta sohbetle beraber zenginleş, bildiklerini karşıya sen ver, karşının bildiklerini de sen al. Bunları yerini kafeteryalara, kulüplere. O da bizim dilimiz değil. Clup bu benim değil ki, benim olanı niye kullanmıyoruz. Bunları belediyelere yaygınlaştırıyoruz, ‘bunları engelleyin, bu tabelaları sökün’ diyoruz” demişti.

YABANCI TABELALAR ESN KISA SÜREDE KALDIRILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözleri üzerine harekete geçen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri kent genelinde denetimlere başladı. Zabıta Daire Başkanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işyerlerine verilen isimler konusunda kendi dilimize uygun isimler belirtilmemesi yönündeki açıklamaları çok doğrudur. Bu nedenle bizler Gaziantep genelinde yapacağımız denetimlerde işyeri tabelasında yabancı isim bulunan işyerlerini uyaracağız. Bu işyerlerinin en kısa sürede Türk diline uygun isimleri tabelalarına yansıtmalarını isteyeceğiz. Bu kurala uymayan işyerleri hakkında ise yasal işlem uygulayacağız. Denetimlerimiz bugünden itibaren başlayacak. Esnaf temsilcisi vatandaşlarımızdan ricamız zabıta ekipleri kendilerine gelmeden yabancı isimleri değiştirsinler” denildi.

GÜNDEM
Bülent Öner
26.05.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin