İTİRAZLAR YAPILDI

Anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin ilçe seçim kurullarına itirazlar bugün saat...
İTİRAZLAR YAPILDI

Anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin ilçe seçim kurullarına itirazlar bugün saat 15.00'te sona erdi. Referandumun iptaline ilişkin itiraz dilekçelerini İl ve İlçe Seçim Kurullarına veren CHP’li avukatlar, ilçe seçim kurullarının 20 Nisan saat 17’de vereceği kararı bekleyecekler. Gaziantep Barosu eski Başkanı Bektaş Şarklı, itirazların ilçe seçim kurulları bazında ülke genelinde yapıldığını anlattı.

PEKİ, İTİRAZ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliği halk oylamasının ardından itiraz süreci il ve ilçe seçim kurullarına yapıldı. Dün CHP’li avukatlar parti adına itirazları Gaziantep’te ilçe seçim kurullarına teslim ettiler. Halk oylamasına ilişkin ilk itirazlar sandık kurullarına yapıldı. İtiraz süreci ilçe seçim kurullarıyla devam edecek. Halk oylaması sonrasında, sandık kurulu tutanakları ve kararlarına karşı itirazlar ilçe seçim kurullarına yapılacak. İlçe seçim kurullarına itiraz süresi, bugün saat 15’te sona erdi.  İlçe seçim kurulları bu itirazları, 20 Nisan saat 17.00'ye kadar karara bağlayacak. İlçe seçim kurullarının kararlarına karşı ise 21 Nisan saat 17.00'ye kadar il seçim kurullarına itirazda bulunulabilecek. İl seçim kurulları bu itirazları, 23 Nisan saat 17.00'ye kadar sonuçlandıracak.

27 VEYA 28 NİSAN TARİHLERİNDE NETLEŞECEK

Bu süreçlerin tamamlanmasının ardından, il seçim kuruluna ve il birleştirme tutanaklarına karşı YSK'ya itiraz edilecek. YSK'ya itirazlar, 26 Nisan'a kadar yapılabilecek. Bu arada il seçim kurulu kararlarına karşı YSK'ya "olağanüstü itiraz yolu" da kullanılabilecek. İtiraz sürecinin tamamlanmasıyla YSK, tüm siyasi partilere "olağanüstü itiraz yolunu kullanıp kullanmayacaklarını soracak. Yeni itiraz gelmezse YSK, kesin seçim sonuçlarını 27 Nisan Perşembe veya 28 Nisan Cuma günü açıklayacak. Gaziantep Barosu eski Başkanı Bektaş Şarklı, itirazların ilçe seçim kurulları bazında ülke genelinde yapıldığını anlattı.

ÖZEL HABER
Bülent Öner
18.04.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin