İYİLİK KANIMIZDA VAR!..

Gaziantep’te immün plazma bağışının ülke genelinin üzerinde olduğu açıklandı. Kızılay Atatürk Kan Merkezinden yapılan açıklamada bağışta Gaziantep’in birinci sırada yer aldığı kaydedildi.
İYİLİK KANIMIZDA VAR!..

Koronavirüs salgınının kısa sürede pandemiye dönüşerek tüm dünyayı tesiri altına alması gerek ulusal gerekse de bölgesel anlamda tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini gerekli kıldı. Bu kapsamda iyileşen hasta sayısının artışını sağlamak adına iyileşen hastaların immün plazma bağışının artırılması gerekiyor. Daha önce koronavirüse yakalanan ve tedavisinin ardından taburcu edilen Ak Parti Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz, üçüncü kez bağışta bulunmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

GAZİANTEP VALİSİ DAVUT GÜL VATANDAŞLARA ÇAĞRIDA BULUNDU

Gaziantep Valisi Davut Gül, “İyileşenleri bir daha hasta olabilme ihtimalleri var, iyileşenlerin yakınlarının hasta olma ihtimalleri var. Bur süreci en iyi onlar biliyor. Verilen her plazma, yapılan kan bağışı,  bizim bağışıklığımızı daha da güçlendirecek. Bu şehir her anlamda farklı oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle pandemi sürecinde 15 milyon maske dağıttık. Hiçbir şehirde olmayan 150 araç kapasiteli kiralama yapılarak evde sağlık hizmetine başlandı. Bunun yanı sıra hizmet sektöründe yer alan işletmelerin salgında nelere dikkat etmesi hususunda eğitimler yapıldı. Sertifikalar verildi. Şimdi de başka bir şey yapmamız lazım. Binlerce hastamız iyileşti. Ancak iyileşenlerin hasta vatandaşlarımıza can verebilmesi için kan bağışı yapması gerekiyor. Bu hem insanı anlamda görevimiz hem de hem şehri, ülkeyi korumak anlamında görevimizdir” şeklinde konuştu. Bu süreçte herkese önemli görevler düştüğüne işaret eden Gül, tüm kurumlar tarafından, plazma tedavisi için, kan bağışında bulunulmasının iyi anlatılması gerektiğine işaret ederek hastalıktan kurtulanları plazma bağışında bulunmaya davet etti.

HER GÜN 25-30 KİŞİ BAĞIŞTA BULUNUYOR

Kızılay Atatürk Kan Merkezi Hekimlerinden Dr. Veysel Sarı, “Sizler salgının ardından ne mutlu ki sağlığınıza kavuştunuz. Hiçbir kayıp yaşamadan atlattınız. Bu hastalığa yakalanan arkadaşlarımızın şifa bulması en büyük temennimiz. Ancak yaklaşık yüzde 90 oranında tedaviye fayda sağlayan ek yöntemler bulunuyor. İmmün plazma tedavisi, çok önemli, hastalığı geçiren arkadaşlarımızın şartları uyması halinde kanlarında plazma ayrılarak alınıp plazmanın ardından kalan ürün tekrar kan veren arkadaşımıza iade ediliyor. Böylelikle kayıp yaşanmıyor. Bağışın vücuda faydası var, zararı yok. Bugün, burada tedavi yöntemi açısından bilgi vermek için bulunuyoruz. Gaziantep’te günde 25-30 arasında bağışta bulunuluyor. Bu sayı Türkiye’de Gaziantep’in birinciliği hak etmesinin önünü açıyor” dedi.

KİMLER BAĞIŞTA BULUNABİLİR?

Gereken şartları taşıyan bağışçıların; yasal mevzuata uygun olarak kan bağışçısı olabilmeleri için gerekli sorgulamanın yapılması gerekiyor. Bunun yanı sıra 18-60 yaş erkekler, kadınlarda ise ayrıca gebe kalmama, düşük yapmama ve kürtaj olmama şartı aranıyor. Diğer yandan daha önce kan transfüzyonu yapılmamış bağışçılar, Kovid-19  enfeksiyonuna yakalanmış ve sonrasında iyileşmiş bireyler de immün plazma tedavisinde bağışçı olarak yer alabiliyor. Öte yandan kişinin bağış yapabilmesi için klinik olarak iyileşmenin üzerinden en az 14 gün geçmesi, sürüntü örneklerinden çalışılmış en az 2 adet PCR test sonucu negatifliğinin olması gerekiyor. Bunun yanında klinik iyileşmenin üzerinden 28 gün geçti ise test negatifliği şartı aranmıyor.  Son olarak bağışçı adaylarının ulusal mevzuata uygun olarak mikrobiyolojik tarama testlerinin negatif bir bulgulara sahip olması gerekiyor.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
4.09.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin