“KALDIRIM EMEKÇİSİ”

Bu kadının tüm çabası onurlu bir yaşam için
“KALDIRIM EMEKÇİSİ”

Şehrimizde yıkılan eski halin civarında 25 yıldan beri kaldırıma bez açıp üzerinde sebze satan Fadime kadın, verdiği yaşam mücadelesiyle görenlerin hem takdirini kazanıyor, hem ilham kaynağı oluyor.

Şehrimiz eski sebze halinde ve onun yıkılan şimdiki yerinin civarında yaklaşık 25 yıldır yaz kış demeden halden mevsimine göre sebze getirerek satan Fadime kadın verdiği yaşam mücadelesi ile insanların takdirini kazanırken, onurlu davranışı nedeniyle de ilham kaynağı oluyor.

Eşi engelli olan ve 4 çocuğu bulunan Fadime kadın, evin tek çalışanı ve eşinin üç aydan üç aya aldığı mağduriyet maaşından başka gelirleri yok.

“Yaşamım boyunca hiç kimseye el açmadan, kendi çabalarımla ayakta kalmaya çalıştım” diyen Fadime kadın, bu gayretleriyle bir çocuğunu evlendirmiş ve bir çocuğunu da okutuyor.

EVİNİN TEK ÇALIŞANI

Eşinin engelli olması nedeniyle ailenin tüm yükünün üzerinde olduğunu da söyleyen Fadime kadın, “Sebze hali yıkılmazdan evvel de buralardaydım, şimdi de buradayım. 25 yıldır kaldırımın üzerine bez açarak sebze satıp kazancıyla evimin geçimini sağlıyorum, hiçbir yerden tek kuruş yardım talep etmedim, etmem de. Sadece Sosyal Yardımlaşmadan kömür yardımı alıyorum. Eşim rahatsızlığından dolayı çalışamıyor. Bun nedenle ailenin tüm yükü bende. Onun sadece üç aydan aya aldığı mağduriyet maaşı var. Onunla da evin elektrik suyunu ödüyoruz. Bu işten başka hiçbir gelirimiz yok. Yine de halimize çok şükür” dedi.

BÖLGEDEKİ ESNAFLAR DA SEVİYOR

Her gün bezini açıp üzerinde sebzesini satmaya devam eden Fadime kadın bölgedeki esnaflar tarafından da seviliyor. “Bir şeylere gayret edene herkes yardımcı oluyor” diyen Fadime kadına bölge esnafları da böyle kimseye el açmadan mücadelesini yapıp geçimini sağladığı için maddi manevi desteklerini esirgemiyor.
Bölgedeki esnafların büyük çoğunluğu evinin sebze alışverişini Fadime kadından yapıyor.

“SİCİM GİBİ YAĞMURUN ALTINDA BİLE BEKLEDİM”

“Ekmek parası kaygısı, geçim derdi yağmuru çamuru dinlemez, bugün çalışmazsam yarın açım” diyen Fadime kadın, 25 yıldır sicim gibi yağmur da yağsa, yolları kar da kaplasa yere bezini serip sebzesini satıyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
13.09.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin