KALENİN SİLUETİ TEHLİKE ALTINDA MI?

Kültür Yolu üzerinde inşaatı devam eden Panorama Müzesinin yüksekliğinin 18 metre olacağı iddia edildi
KALENİN SİLUETİ TEHLİKE ALTINDA MI?

17 tane müzesi ile müzeler kenti olma yolunda ilerleyen Gaziantep’e yapılacak Gaziantep Savunması Kahramanlık ve Panorama Müzesi inşaatı devam ediyor. 25 Aralık Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunda açılması hedeflenen müzenin 18 metre yükseklikte olacağı iddia ediliyor. Şayet müze 18 metre yüksekliğinde olursa Gaziantep Kalesinin silueti önemli oranda etkilenecek.

SEZER CİHAN YÜKSEKLİĞİN 12 METRE OLACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, Dünya’da ilk olması hedeflenen bu müzenin Gaziantep Kalesi yakınlarında, yıkılan askeri lojmanların yerine kurulacağını, müzenin, 12 metre yüksekliğinde ve 113 metre uzunluğunda panoramik bir yağlı boya çalışması olacağını kaydetmişti. Fakat ortaya atılan iddialarda ise müzenin boyunun 18 metre uzunluğunda olacağı dile getiriliyor. Müze şayet bu şekilde yapılırsa Gaziantep Kalesinin silueti bozulmuş olacak. Kültür Yolunun başlangıcında inşaatı devam eden projenin hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için çalışmalar aralıksız şekilde sürdürülüyor.

MÜZEDE NELER YER ALACAK?

Müzede ayrıca diorama kısımlarıyla sosyal donatılardan oluşan bölümlerde yer alacağı bilgisini veren Cihan, daha önce yaptığı açıklamasında, “Gaziantep'in yaşadığı zulmü ve gösterdiği kahramanlığın sergilemesinin yanı sıra sanatsal bir değere sahip olması hedeflenen panoramanın içi, yağlı boya tekniğiyle yapılacak. 12 dönüm üzerinde kurulacak olan panoramada, 12 metre yüksekliğinde, 113 metre uzunluğunda kademeli geçişlerle bin 133 metrekare maket alanı, 32 metre çapıyla o günleri yaşatacak hatta içinde hissettirecek” şeklinde konuştu. Cihan, "Panoramaya giriş Gaziantep'in Kurtuluş Savaşı'nda etkili bir rol üstlendiği mağara ve livaslarla sağlanacak olup, panoramaya ulaşana dek, hazırlık bölümü ile görsel ve işitsel anlatım teknikleriyle panorama sahnesine hazırlayacak. Antep savunmasının anlatılacağı müze, panorama kentin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 25 Aralık 2018’de ziyarete açılması planlanıyor” şeklinde konuşmuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
27.03.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin