KAMU KURUMLARINA KONTROLLÜ GİRİŞ !..

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs sürecinde kentle ilgili olarak yeni kararlar aldı.
KAMU KURUMLARINA KONTROLLÜ GİRİŞ !..

Gaziantep Valisi Davut Gül, koronavirüsle mücadele sürecinde 15 Eylül tarihinden itibaren kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde HES kodu sorgulamasının başlatılacağını açıkladı. Gül, “Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarına girişlerde, 15 Eylül 2020 tarihinden itibaren HES (Hayat Eve Sığar) kodu uygulaması başlatılacak” dedi.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında gerçekleştirilen kurul toplantısında önemli kararların altına imza atıldı. Kurulda oy birliğe alınan kararların en önemlisi ise HES kodu uygulaması oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarına 15 Eylül tarihinden itibaren HES kodu olmayanlar kabul edilmeyecek. Gaziantep Valisi Davut Gül ayrıca kentte mesire alanlarına yönelikte yeni uygulamaların başlatılacağını açıkladı. Gül, “Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası(şahıslara 900 TL, işletme sahiplerine 3150 TL) verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususuna, katılanların oybirliği ile karar verilmiştir” dedi.

KURUL TOPLANTISINDA HANGİ KARARLAR ALINDI?

“Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 07.09.2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. ve 27. ve 72. maddelerine göre, Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında toplanarak, aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1. Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarına girişlerde, 15 Eylül 2020 tarihinden itibaren HES (Hayat Eve Sığar) kodu uygulamasının başlatılmasına,

2. İlimizdeki piknik/mesire alanları kapasitelerinin tespitinin Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen hususlara göre ilgili kurumlarca yapılması ve piknik/mesire alanlarının kapasitesi oranında içeriye girişin sağlanmasına,

Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası(şahıslara 900 TL, işletme sahiplerine 3150 TL) verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususuna, katılanların oybirliği ile karar verilmiştir.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
13.09.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin