Kan verin hayat kurtarın

Kan verin hayat kurtarın

Gaziantep’te sayıları üç adet olan gezici Kızılay Kan Bağış Merkezi araçları faaliyetlerini, her yılki hedeflerine ulaşmak amacıyla sürdürüyor. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki gezici Kan Merkezi aracında görev yapan Kızılay Kan Bağış Merkezi görevlileri vatandaşları kan bağışına davet ettiler.

Kızılay yetkilileri vatandaşların kan bağışı konusunda duyarlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, kadınların yılda 3 kez, erkeklerin ise yılda 4 kez kan bağışında bulunabileceklerini söylediler. Yetkililer, “Türkiye genelinde, yaklaşık iki milyon üç yüz ünite kana ihtiyaç var. Örneğin, karaciğer nakli için 65-80 ünite arası kana ihtiyaç var. Böbrek nakli için ise 34-40 ünite arası kana ihtiyaç var” diye konuştular. “Türkiye’de Talasemi hastalarının sayısı oldukça fazla. Ayda 3 ünite kan alıyorlar. Onların hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için bu kan çok önemli. Onun için verilen her bir ünite kan da bizim için çok değerli’ şeklinde görüş belirten yetkililer, vatandaşların kan bağışı konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğine vurgu yaptılar.

YAŞAM
Haber Merkezi
14.11.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin