‘KAN’IMIZA DOKUNUYOR!

‘KAN’IMIZA DOKUNUYOR!

Gaziantep’te kan stokları olması gereken rakamların altına düştü...

Gaziantep Atatürk Kızılay Kan Merkezi kan stokları olması gereken 2 bin ünitenin altına düştü. Düzenlenen onlarca kan bağışı kampanyalarına rağmen yaşanan bu tablo karşısında Kan Merkezi yetkilileri kapı kapı dolaşarak kan bağışının artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Olası bir afet durumunda kan noktasında ciddi bir kaosun yaşanacağı uyarısında bulunan yetkililer vatandaşları kan bağışı noktasında duyarlı olmaya davet ettiler.

KAN STOKLARI 2 BİN ÜNİTENİN ALTINA DÜŞTÜ

Atatürk Kızılay Kan Merkezi Kan Bağış Merkezi Müdürü Doktor Mehmet Akıncı, Gaziantep’te bugün itibariyle özel ve kamu hastanelerinde ki kan arz ve taleplerin kan stoklarıyla başa baş bir şekilde gittiğini söyledi. Geçtiğimiz yıla oranla kan hava sıcaklıklarının beklenenin altında gerçekleştiğine dikkat çeken Doktor Akıncı, “Sıcak havada kan verildiği taktirde vücut direnişinin düşeceğine yönelik kamuoyunda bir algı var. Gerek merkezimizde gerekse kampanyanın yürütüldüğü alanlarda kan bağışında bulunacak vatandaşımız doktor arkadaşlarımızın eşliğinde rahat bir şekilde bağışını yapabiliyor. Olası bir vücut direnişinde doktorlarımız anında müdahale ediyor ve olumsuzluğu ortadan kaldırıyor” şeklinde konuştu.

GEÇEN YILA ORANLA KAN BAĞIŞI DÜŞTÜ

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında 5 bin ünite kan bağışı gerçekleşirken bu yılın Haziran ayında 3 bin 600 ünite kan bağışının gerçekleştiğine dikkat çeken Atatürk Kızılay Kan Merkezi Kan Bağış Merkezi Müdürü Doktor Mehmet Akıncı, kan talebinin stoklarla başa baş şekilde geldiğini anlattı. Akıncı açıklamasında, “Şu an özel ve kamu Hastanelerinin kan noktasında arz ve talepleri merkezimizin stoklarıyla başa baş gidiyor. Allah korusun olağanüstü bir afet ve benzeri bir durumda kan stoklarının azlığı nedeniyle önemli sıkıntılar yaşayabiliriz. Böyle bir sorun yaşamamamız için kan bağışında tüm vatandaşlarımızın kendilerine zaman ayırarak duyarlılık göstermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

RAMAZAN AYINDA KAN BAĞIŞI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Atatürk Kızılay Kan Merkezi Kan Bağış Merkezi Müdürü Doktor Mehmet Akıncı, Ramazan ayında bağış oranlarının yarı yarıya düştüğünü söyledi. Sıcak havaların ve Ramazan ayının kan bağışı oranlarını olumsuz etkilediğini aktaran Mehmet Akıncı, “Bildiğiniz gibi insanlar Ramazan ayında niyetli olduklarından ve havaların sıcak gitmesinden dolayı kan bağışlarında azalma var. Ramazan’da oruçlu kişilerden pek kan alamıyoruz. İftardan sonra da kan bağışı araçlarımız Gaziantep’in değişik bölgelerinde hizmet veriyor. Müftülükle beraber organize ettiğimiz her gün iki camide çadır ekiplerimiz kampanya düzenledi ama istediğimiz sonucu alamadık” dedi.

“RAMAZAN AYI OLSADA KAN BAĞIŞINDA SAKINCA YOK”

Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu anımsatan Akıncı, “İnsanlarımız kan bağışı yapmaya devam etsinler. Hastalık Ramazan ayını beklemiyor. Mesela Ramazan ayında ben ameliyat olmayayım diyemiyoruz. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç Ramazan’da da devam etmektedir. İnsanların daha duyarlı olmasını istiyoruz. Merkezlerimize bekliyoruz. Havalar sıcak ama yine de kana ihtiyaç olduğunu ve verilecek olan kanla hayat kurtarılabileceğini unutmamak gerekiyor” şeklinde konuştu. Akıncı açıklamasında, “Merkezimize veya kampanya noktalarımıza gelen arkadaşların kan değerinde bakıyoruz, tansiyonlarını ölçüyoruz, vücutta ihtiyaçlarından fazla kan var mı yok mu diye ölçüyoruz. Aynı zamanda sağlık taramasından geçilmiş gibi sayılıyor buda. Kişinin vücudunda fazla kan olduğu takdirde kan bağışına alıyoruz burada. Bildiğiniz kim kan bağışı sürekli gereken bir ihtiyaçtır. Buradaki topladığımız kanları daha sonra hastanelere götürüyoruz” dedi.

 

ÖZEL HABER
Bülent Öner
29.06.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin