Kar yağışıyla birlikte lastik ve zincir fiyatlarına zam geldi

Gaziantep'te başlayan yoğun kar yağışının ardından vatandaşların kış lastiklerine olan talebi de arttı.
Kar yağışıyla birlikte lastik  ve zincir fiyatlarına zam geldi

Artan taleple birlikte 1 ay öncesine oranla lastik ve zincir fiyatları da ortalama yüzde 80 zam geldi. Diğer yandan lastik zincirlerine ise yüzde 70 oranında zam geldi.
Zincirin, çivili lastik ve diğer yöntemlere göre daha ucuz olduğunu kaydeden esnaflar, hammaddesi çelik olan patinaj zincirinin fiyatlarının da marka ve ebatlara göre değiştiğini bildirdiler. Normal şartlarda binek otomobiller için zincir fiyatlarının 800-900 lira arasında olduğunu anlatan yetkililer, kar yağışının başlamasıyla birlikte bir takım zincirin fiyatının da 1400-2000 liraya kadar yükseldiğini kaydettiler.
Karlı ve buzlu zeminlerde kullanılan ve diğer lastiklere göre daha iyi çekiş ve tutunma sağlayan çivili lastiklerin ise aracın fren mesafesini azalttığını anlatan lastik firmaları, ancak bu tip lastiklerin kuru veya ıslak zeminde kullanılmasının sakıncalı olduğuna işaret ettiler. Çivilerin, uzman kişiler tarafından çivi tabancasıyla çakılması gerektiğini, eksik sayıda veya dengesiz çivi çakılmasının lastiğe zarar vereceğini hatırlatan yetkililer, bu şekilde hazırlanmış bir lastiğin, sürüş konforunu ve güvenliğini düşüreceğini söylediler.

GÜNDEM
Merve Tanrıöver
23.01.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin