KARACİĞER ET FİYATINA ULAŞTI

Mübarek Ramazan ayı başlarken çarşı-pazarda fiyatlar arttı, Ramazan ayının vazgeçilmezi ciğerin kilosu 45 liraya yükselirken etin kilosu ise 50 liraya yükseldi
KARACİĞER ET FİYATINA ULAŞTI

Gaziantep Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, mübarek ayın başlamasıyla birlikte karaciğerin kilosunun 45 liradan satıldığını dile getirdi. Gül, kırmızı etin 50 lira olduğu Gaziantep’te karaciğerin kilo fiyatında yaşanan bu artış karşısında 10 lira olan ciğer kebabı dürümünün 15 lira olması için girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

“DIŞARIDA YEMEK YİYEN VATANDAŞ DAHA KARLI GİBİ”

Gaziantep’te ciğerin kilo fiyatı 45 lirayı buldu. Diğer yandan kırmızı etin kilosu ise 50 liraya ulaşırken, kıymanın kilosu ise 38 lira ile ciğerin kilo fiyatının altında kaldı. Gaziantep Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, “Kebapçıda et yiyen vatandaş, eve yemeklik et alan vatandaştan daha karlı oluyor” dedi. Ciğere üst üste gelen zamları nedeniyle vatandaşların ciğer kebabından uzaklaştığına dikkat çeken Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, “Hadi ciğer kebabını geçtik ben kendi dükkanımda bugün fiyat artışı nedeniyle kuşbaşı kebabı satmıyorum. Ciğeri neredeyse gramajla almaya başlayacağız. Kent genelinde ciğer kebabı dürümünü can çatlasın 12 liraya satıyoruz. Diğer taraftan ciğerin kilosunu toptan fiyatına 45 liraya biz alıyoruz. Şimdi gelin bakın biz nasıl para kazanalım. Ciğer kebabının dürümünü 20 liraya mı verelim? Diğer yandan etin kilosu aldı başını gitti. Kırmızı etin kilosu bugün 50 lira. Kıymanın kilosu ise 38 lira ile ciğerin kilo fiyatının altında kalıyor. Yani anlayacağımız vatandaşlarımız bu fiyatlar karşısında et yemeği unuttu diyebiliriz” diye konuştu.

“KASAPLARDA UCUZ KIYMANIN SIRRI DALAKTA”

Kasaplarda fiyatı 18 ile 20 lira arasında değişen kıymanın tavuk taşlığı ve dalaktan yapıldığına dikkat çeken Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, “En ucuz kıymanın kilosu bugün 28 lira. Bu fiyatın altında satılan kıyma bilin ki tavuk taşlığı ve dalaktan yapılmadır. Şimdi bir dükkanımızda satmak için dalak bulamıyoruz. Dalağı bizlerden önce kasaplar topluyorlar ve ucuz kıymanın içerisine ekliyorlar. Bunun da nedeni de tavuk taşlığı beyaz kıyma görünümüne kavuşabilmesi için dalağın ilave edilmesi gerekiyor. Dalak eklendiğinde de ortaya kıyma görünümlü et ortaya çıkıyor. Bizler vatandaşlarımızı her zaman uyarıyoruz aman ha aman dışarıdan hazır kıyma almasınlar” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
16.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin